Bikery čekají závody Juniorské světové série v Haimingu a Heubachu!

Reprezentaci MTB čekají dva důležité závody zařazené do seriálu Juniorské světové série olympijského cross country.

Už v pátek odjíždí výběr trenéra Viktora Zapletala do rakouského Haimingu. Na přírodní trati, která je v seriálu JWS považovaná za jednu z nejtěžších a nejtechničtějších, dostalo příležitost startovat v reprezentačním dresu celkem 10 mladých jezdců v čele s aktuálními českými jedničkami, Ondřejem Novotným z týmu pražské Dukly a Eliškou Hanákovou, která hájí barvy rodinné formace Hanák sisters.

Podobný program čeká naše nejlepší juniory i o týden později, tentokrát v německém Heubachu, který rovněž patří mezi vyhlášené bikové destinace.

Pro většinu českých jezdců půjde v tomto roce o vůbec první porovnání sil v plné mezinárodní konkurenci.

Foto: Pavel Křikava

Ondřejovi Novotnému nyní patří 20. příčka ve světovém juniorském žebříčku. Právě vysoce bodované jarní závody JWS by měly Ondřejovi pomoci vylepšit postavení v rankingu, podle kterého se bude generovat startovní pozice v závodě Mistrovství Evropy a světa.

Závody v Haimingu a Heubachu ale nebudou důležité pouze pro juniorskou reprezentaci. Očekává se účast většiny reprezentantů a jezdců české špičky v čele s českou jedničkou, Ondřejem Cinkem (Primaflor Mondraker Genuins Racing Team).

Význam obou závodů zařazených do kategorie HC UCI tkví pro české jezdce především v možném bodovém zisku nejenom v případě individuálních rankingů, ale i toho olympijského, který generuje účastnickou kvótu pro start českých bikerů na olympijských hrách v Paříži 2024.

Zatímco české ženy aktuálně figurují na relativně stabilním 15. místě olympijského rankingu, v případě mužů je situace mnohem dramatičtější. Po loňské i dosavadní letošní sezóně významně ovlivněné zraněním Ondřeje Cinka je český tým na 19. příčce z 19. postupujících zemí a nutně potřebuje v případě svých nejlepších jezdců bodovat, což se netýká pouze Ondřeje, ale i třiadvacítkáře Jana Zatloukala (Nutrend Specialized Racing), který je současnou českou dvojkou a společně s Ondřejem tvoří bodový základ olympijského žebříčku.

Foto: Michal Červený

Loňská sezóna, ale i úvod té letošní byly pro Ondřeje Cinka velmi smolné a složité, když nemoci střídala zranění.

Česká jednička ale už několik týdnů opět naplno trénuje a konečně může závodit bez omezení.