Česká štafeta na MS v Lenzerheide třináctá

Česká štafeta skončila na světovém šampionátu v Lenzerheide na třináctém místě. Zvítězili domácí favorizování Švýcaři.

Závodem štafet odstartovalo 29. mistrovství světa horských kol ve švýcarském Lenzerheide. Český tým se v úvodním závodě představil v pětičlenné sestavě Matěj Průdek, Jaroslav Kulhavý, Tereza Sásková, Jitka Škarnitzlová a finišmen Samuel Jirouš.

Závod započal třiadvacítkář Matěj Průdek, kterému rozjetí nevyšlo dle představ. Matěje zbrzdil pád jezdců po startu a současně technický problém na okruhu.

“Po startu to spadlo v zatáčce a udělala se tam díra. Při dojíždění jsem ve sjezdu nejel zrovna ideální stopu a najel do stromu, pádem jsem si otočil řídítka,” komentoval technické problémy Průdek.

V nájezdu do druhého kola předával Jaroslavu Kulhavému na 19. pozici se ztrátou 1:19 na vedoucí Itálii. Kulhavý pozici týmu na čtyř kilometrovém okruhu vylepšil na 11. místo.

“Najížděl jsem celkem zezadu a v technických pasážích se tak nedalo moc předjíždět, ale v rámci možností to byl nejlepší výkon, co se dal zajet,” komentoval průběh druhého okruhu Kulhavý.

Juniorka Tereza Sásková se tak vydala do třetího okruhu s mankem 1:24 na vedoucí tým Francie. Tereza pozici vyšvihla na desáté místo a předávala Jitce Škarnitzlové.

“Bylo to skvělý, jelo se mi dobře. Trať mi sedí a bylo to hezký,” okomentovala svojí premiéru na mistrovství světa v závodě štafet Tereza Sásková.

Jitka Škarnitzlová se o místo pozičně propadla a Samuelovi Jiroušovi předávala jako 11.

„Bylo to strašně rychlý, jelo se dobře, ztratila jsem ale v rychlých šlapacích úsecích. Určitě to ale bylo super rozjetí před sobotním závodem,“ komentovala Škarnitzlová.

Junior Samuel Jirouš český tým do desítky nevrátil a finišoval jako třináctý.

„S výkonem jsem celkem spokojený, kromě toho prvního úseku, kde to Matějovi nevyšlo. Bohužel měl kolizi na startu a pak se tam potkal se stromem. Myslím si, ale že ti ostatní členové jeli velmi dobře. Perfektní hodnocení pro Járu a pro Terezku Sáskovou,“ zhodnotil výkon českého týmu trenér reprezentace Viktor Zapletal.

Pro zlato si dojeli obhajující Švýcaři. Pro stříbro si dojelo Německo a pro bronz tým Dánska.

Výsledky:

  1. 1. Švýcarsko (Colombo, Balmer, Freiová, Neffová, Schurter) 1:00:00, 2. Německo (Kaiser, Brandauová, Brandl, Eiblová, Fumic) -13, 3. Dánsko (Carstensen, Andersen, Langvadová, Degnová, Andreassen) -34, 4. Itálie -1:02, 5. Francie -1:25, …13. Česko (Průdek, Kulhavý, Sásková, Škarnitzlová, Jirouš) -3:43.