Cink na ME v Brně dvanáctý, Čábelická třináctá

Závěrečný den evropského šampionátu horských kol v Brně byl ve znamení závodu mužů do třiadvaceti let a elitních kategorií.

Nejúspěšnější výsledek vybojoval Ondřej Cink, jenž v závodě mužů obsadil dvanácté místo. Český adept na medailové umístění si od samého úvodu vedl skvěle. Cink bojoval o cenné kovy až do závěrečného okruhu, kam najížděl čtvrtý. Následná únava a technické problémy se zadním tlumičem ho připravily o lepší umístění a tak se posunul až na dvanácté místo.

„Dneska jsem na to poslední dvě kola neměl nohy. Bohužel mi přestal fungovat zadní tlumič. Na to se ale nechci vymlouvat. Je to technický problém. Samozřejmě mi to nějaké síly ubralo, ale ztrácel jsem pak docela hodně, takže si myslím, že bych na tu medaili stejně nedosáhl, prostě kluci dneska byli lepší,“ uvedl v rozhovoru pro ČT sport.

Pro evropský titul si dojel favorit Mathieu van der Poel z Nizozemska.

Nejlepší Češkou byla Jitka Čábelická, jenž obsadila v nabité evropské konkurenci třinácté místo. Karla Štěpánová obsadila místo sedmnácté.

„Upřímně ten můj výkon dneska nebyl stoprocentní, bylo to tak devadesát devět procent a chybělo tomu trošku nasazení. Děkuji divákům, překvapilo mě kolik tady je dneska lidí. Vytvořili výbornou atmosféru a dneska, i když jsem pomýšlela trošku výš, prostě na to nebylo,“ komentovala výsledek Čábelická pro ČT sport.

Závod opanovala Švýcarka Jolanda Neff, která si v Brně dojela pro již čtvrtý evropský titul.

V dopoledním závodě mužů do třiadvaceti let se nejlépe ukázal Matěj Průdek, ten se neustále posouval vpřed, když měl na dosah i elitní desítku. V závěru mu ale došly síly a skončil osmnáctý.

Výsledky:

Muži Elite:

1. Mathieu van der Poel (Niz.) 1:28:34, 2. Florian Vogel (Švýc.) +0:43, 3. Milan Vader (Niz.) +1:02, … 12. Ondřej Cink +2:31, 25. Martin Stošek +4:14, 31. Jaroslav Kulhavý +5:48, 33. Jan Škarnitzl +6:28, 41. Tomáš Paprstka +8:52, 53. Lukáš Kobes -1 kolo, DNF. Jan Vastl (všichni ČR)

Ženy Elite:

1. Jolanda Neff (Švýc.) 1:30:08, 2. Yana Belomoina (Ukr.) +2:52, 3. Elisabeth Brandau (Něm.) +3:05, … 13. Jitka Čábelická +7:22, 17. Karla Štěpánová +9:20, 31. Hana Ježková -1 kolo, 36. Jana Pichlíková -1 kolo, 38. Lucie Veselá -1 kolo (všichni ČR).

Muži U23:

1. Vlad Dascalu (Rum.) 1:17:27, 2. Philippo Colombo (Švýc.) +0:59, 3. Maximilian Brandl (Něm.) +1:36, … 18. Matěj Průdek +5:17, 27. David Zadák +6:32, 37. Josef Jelínek +8:37, 39. Tomáš Ševců +9:17, 45. Alvin Tomášek -1 kolo, 47. David Bártek -1 kolo (všichni ČR).