Cink třetí na světovém šampionátu v Andoře!

cink2Fantastický úspěch vybojoval Ondřej Cink na světovém šampionátu bikerů v Andoře. V závěrečné disciplíně programu v cross country, závodu mužů, vybojoval bronzovou medaili, první na světových šampionátech v kategorii elite, ale doma již má i zlato kategorie U23 z roku 2013.

Titul vybojoval vítěz Světového poháru a letošní suverén bikových tratí Nino Schurter ze Švýcarska, který opět v těsném souboji předčil obhájce zlata z loňské sezony Francouze Juliena Absalona a vybojoval již své čtvrté zlato na světových šampionátech.

Absalon za Schurterem zaostal o deset vteřin, Cink byl na třetím místě pomalejší o 1:15, ale o sedm vteřin předčil čtvrtého Manuela Fumice z Německa. Z Čechů skončil ještě Jan Nesvadba na slušném 33. místě, ale olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý a další olympionik Jan Škarnitzl závod nedokončili.

Od začátku závodu byl vepředu Schurter a za ním jezdil chvíli Ital Tiberi, který však rychle odpadl. Ve skupině pronásledovatelů byli Mathias Flückiger ze Švýcarska, Manuel Fumic z Německa, Cink a rychle se dopředu dostal i Absalon. Ten se navíc dotáhl na Schurtera a o zlato bojovali až do konce jen oni. Souboj o bronz se po polovině závodu zúžil na dvojici Cink – Fumic. Český jezdec byl jasně lepší v kopcích, kde byl hodně silný, naopak Fumic, jeden z nejlepších sjezdařů mezi jezdci cross country, získával ve sjezdech. Naštěstí pro českého bikera chyboval, měl dva pády a po jednom z nich dost ztratil.

„Poslední kolo jsem se snažil jet úplně nadoraz, měl jsem obavu z Fumice, který dnes jel hodně dobře. Poslední kopec jsem jel na maximum a získal náskok přes deset vteřin, ale ve sjezdu mě Fumic skoro dojel. Ve dvou dalších menších kopcích jsem ale náskok opět trochu navýšil a potom jej udržel až cíle a za medaili jsem strašně šťastný,“ řekl Ondřej Cink.

Zatímco Cinkovi vysoká nadmořská vyhovuje, Kulhavý se v ní naopak trápí.

„Zastavil prakticky na prvním kopci, vůbec se nemohl nadechnout. Nemělo cenu se dále trápit, a tak ze závodu odstoupil. To samé potkalo o dva okruhy později Honzu Škarnitzla, kterému se motala hlava,“ vysvětlil odstoupení dvojice svých svěřenců kouč Viktor Zapletal.

Světovou šampionkou mezi ženami se stala třiadvacetiletá Pauline Ferrandová-Prévotová, která má ve své sbírce i nejcennější medaili ze světových šampionátů na silnici a cyklokrosu. Své soupeřky zdolala zcela jasně, druhou Rusku Irinu Kalenťjevovou porazila o 58 vteřin, třetí Jana Belomojná z Ukrajiny ztratila 1:36. Šampionát nezastihl vůbec v dobré formě nejlepší závodnici sezony dvaadvacetiletou Jolandu Neffovou (Švýc.). Vítězka Světového poháru sice dobře odstartovala, jela hodně rychle, ale dlouho jí to nevydrželo. Ferrandová-Prévotová se přes ní rychle přehnala a pak již celý závod celému poli zcela kralovala. Neffová nakonec projela cílem až na devátém místě s odstupem téměř pěti minut za Ferrandovou-Prévotovou.

V poli poražených skončily při absenci české jedničky Kateřiny Nash dvě startující Češky. Karla Štěpánová dojela na 37. místě s odstupem 17:29, Tereza Huříková ztratila celý okruh a byla klasifikována na 45. místě.

„Holky prostě nyní na světovou špičku nemají, jejich umístění je aktuální obraz jejich současné výkonnosti,“ zhodnotil výkon českých závodnic Viktor Zapletal.

Výsledky:

Muži:

1. Schurter (Švýc.) 1:29:22, 2. Absalon (Fr.) +10, 3. Cink (ČR) +1:15, 4. Fumic (Něm.) +1:22, 5. M. Flückiger (Švýc.) +2:08, 6. Marotte (Fr.) +2:25, 7. Näf +3:13, 8. Vogel (oba Švýc.) +3:14, 9. Drechou (Fr.) +3:48, 10.  van Houvels (Belg.) +3:54, …33. Nesvadba +8:20, Škarnitzl, Kulhavý (všichni ČR) oba nedokončili.

Ženy:

1. Ferrandová-Prévotová (Fr.) 1:52:44, 2. Kalenťjevová (Rus.) +58, 3. Belomojná (Ukr.) +1:36, 4. Dahleová (Nor.) +2:15, 5. Pendrelová (Kan.) +2:15, 6. Wloszczowská (Pol.) +2:52, 7. Battyová (Kan.) +3:42, 8. Spitzová (Něm.) +4:02, 9. Neffová (Švýc.) +4:57, 10. Davisonová (USA) +5:14, …37. Štěpánová +17:29, 45. Huříková (obě ČR) -1 kolo.