Evropský šampionát mládeže v XCO se vydařil! O spoustě z nich uslyšíme, hlásí trenér Štěpaník

Na přelomu června a července se v italské Pile uskutečnilo mládežnické Mistrovství Evropy v cross country vypsané pro kategorii žáků a kadetů. Čeští jezdci se předvedli ve výborné formě, když získali napříč kategoriemi pět cenných kovů včetně titulu mistra Evropy!

V pořadí týmů Česká republika vybojovala se ziskem zlaté, stříbrné a třech bronzových medailí prestižní sedmé místo.

Početný tým mladých českých reprezentantů se v Pile představil pod vedením trenéra Jirky Štěpaníka a týmové manažerky Nikol Stočkové.

“Reprezentační výběr rozhodně potvrdil svoje předpoklady a byl vidět v každém závodním dni. Hned první den při časovce, která byla zásadní pro určení startovních pozic a zároveň kvalifikací do XCE, ukázalo všech šest závodníků v U15 skvěle načasovanou formu postupem do čtvrtečních rozjížděk. V kategorii U17 sice postoupila pouze čtveřice, ale úkol vyjetí zajímavé startovní pozice pro XCR splnili,” zhodnotila úvod šampionátu manažerka Nikol Stočková.

Ve štafetách český tým vybojoval dvě čtvrtá místa, když na medailové pozice chybělo žákům 26 vteřin a kadetům pouhých šest.

“V XCE U15 jsme vkládali naděje do Ríši Severyna, ale bohužel měl nepříjemný pád, kterým se vyřadil v první rozjížďce. Obrovským překvapením byl Véna Ježek v U17, ne pro svůj skvělý výkon, ale především pro soustředěnost a profesionalitu, se kterou prošel rozjížďkami a vybojoval stříbrnou medaili,” okomentovala stříbrný medailový úspěch Stočková.

“V XCO U15 stylem start cíl dominoval Kryštof Bažant, který se prozradil již nejlepším časem na kolo při štafetě, a na start závodu se postavil z první pozice. Jeho skromná otázka v cíli, jestli neměl jet rychleji, když neměl s kým závodit, je jasným příslibem do budoucnosti! Až se jednou podaří Ondrovi Novotnému U17 odstartovat, věřím, že předvede identickou podívanou, teď si ale střihl famózní stíhací jízdu, která ho však stala síly v boji o stříbro,” doplnila medailový úspěch manažerka Lvíčat.

Mezi ženami se v cross country o další dvě bronzové medaile postarala Amálie Gottwaldová a Nela Faltýsová, která se představila v týmových barvách celku Adastra Cycling.

“Na startu jsme měli patnáct mladých reprezentantů ve čtyřech kategoriích a všichni se ve svých XCO závodech umístili v první pětatřicítce. Což jsou vzhledem ke stovce startujících v každé kategorii super výsledky,” hodnotí výkony trenér mládeže Jiří Štěpaník.

“Příjemně mě překvapil starší žák Kryštof Bažant. Věřil jsem, že bude bojovat o medaile, ale Kryštof si jel od startu svůj vlastní závod a s přehledem zaslouženě získal titul Mistra Evropy,” vyzdvihl nového evropského šampiona Štěpaník.

“Další medailisti kadeti Ondřej Novotný, Václav Ježek a starší žačka Amálie Gottwaldová mi udělali velkou radost a ukázali, že se s nimi musí počítat. Věřil jsem tomu, že můžeme jet o medaile v každé kategorii, protože jsme měli opravdu silný a vyrovnaný tým, což nakonec závodníci potvrdili. Myslíme si, že o spoustě z nich ještě uslyšíme,” věří v následný úspěch trenér Lvíčat MTB Jiří Štěpaník.

Foto: D+M Duškovi