Horská kola jsou u nás nejúspěšnější cyklistickou disciplínou

Horská kola jsou v současné době nejúspěšnější cyklistickou disciplínou Českého svazu cyklistiky.

Už dva olympijské cykly má Česká republika medaili z olympijských her, k tomu navíc připočtěme každoroční přísun medailí z mistrovství světa, mistrovství Evropy či pódiová umístění ve Světovém poháru.

Duchovním otcem bikingu v Čechách je Petr Marek, v současnosti šéf komise MTB ČSC a člen prezídia Českého svazu cyklistiky. To byl důvod položit mu několik otázek.

Všechno začalo před 27 lety, když jste přivezl do České republiky první horské kolo a zorganizoval premiérový závod Českého poháru. Jaký to je pocit, snil jste někdy o takovém „americkém“ snu?

„Je úžasné, co dokázal Jaroslav Kulhavý. Díky zisku další olympijské medaile se zařadil mezi naše vůbec nejúspěšnější cyklisty v historii Českého svazu cyklistiky a bude velmi obtížné jeho celkové medailové zisky z ME, MS, SP a OH vůbec kdy překonat. Pro mne je Jarda ´Pan´ cyklista, který dokázal horskou cyklistiku velmi výrazně zpopularizovat a ukázat, že MTB není žádnou okrajovou disciplínou. To samozřejmě platí i o mnoha dalších závodnících a pořadatelích mnoha akcí.“

Český pohár MTB má tradičně vysoce kvalitní úroveň s mezinárodní konkurencí. Jaký bude ročník 2017?

„V příštím roce bychom chtěli pokračovat v předchozích úspěšných sezónách Českého poháru XCO. V drtivé většině zůstáváme také u osvědčených pořadatelů a lokalit, ke kterým přibude staronový Zadov. Věříme, že se nám podaří sportovně technickou úroveň závodů ještě vylepšit. Zároveň bychom chtěli vyzvat případné zájemce, kteří se nebojí, aby se přihlásili a zkusili nám pomoci ještě vylepšit organizaci nejúspěšnější disciplíny XCO. Časový plán sobotních a nedělních závodů by měl zůstat víceméně stejný.“

V posledních letech prožívá obrovský boom Český pohár minime. Ten projekt jste představovali původně jako zkušební, testovací. Nyní na něm startují desítky dětí všech kategorií. Jaký bude ČP minime 2017?

„Chtěli bychom se ještě více zaměřit právě na dětské kategorie Českého poháru XCO minime. O závody je mezi dětmi velký zájem. Chtěli bychom se více ve spolupráci s pořadateli věnovat přípravě a výběru tratí, ale také bychom chtěli ve spolupráci s našimi předními odborníky pořádat pro ty, kdo o to budou mít zájem, také semináře zaměřené na trénink dětí a mládeže, stravování, techniku jízdy, atd.“

Mění se strategie přerozdělení financí ČSC talentované mládeži. Je to podle vás pozitivní zpráva pro horská kola?

„V minulosti byl systém SCM ČSC velmi kritizovaný z pohledu klubů zaměřených na MTB. Nový způsob podpory talentované mládeže by měl přinést větší koncentraci peněz do oddílů, středisek, které se dětem a mládeži věnují systematicky a dlouhodobě. Věřím, že sloučení prostředků z krajů a ČSC přinese oddílům výrazně lepší možnosti práce s větším počtem mladých talentovaných závodníků,“ dodal Petr Marek v rozhovoru pro ČSC a všem cyklistům a pořadatelům popřál klidné Vánoce a šťastný nový rok.

Zdroj: ČSC