Mají Olympijské hry mládeže smysl?

Právě ukončené třetí letní Olympijské hry mládeže (YOG – Youth Olympic Games) v Buenos Aires svou rozsáhlostí v ničem nezaostaly za klasickou „dospělou“ olympiádou.

Možná ji dokonce i v řadě věcí předčily. Téměř 4000 sportovců, více než 2500 trenérů a členů realizačních týmů z 206 zemí světa představují účastnický rekord.

A samozřejmě je zajímavý pohled na hodnocení tohoto velkého projektu a otázka, jestli a jaký má olympiáda mládeže smysl.

„Rozměr, kvalita a zajištění Olympijských her mládeže v Buenos Aires zcela splňovaly standard klasických olympijských her, se vším, co k tomu patří,” říká reprezentační trenér Viktor Zapletal, pro kterého byly hry v Buenos Aires už osmou akcí formátu olympijských nebo paralympijských her a má tak možnost porovnávat.

„Olympijské hry mládeže před čtyřmi roky v čínském NangJing byly vedeny možná v ještě větším komfortu, ovšem byly to hry, kde nebyli diváci. Na řadu sportovišť byl totiž omezený divácký přístup, například cyklisté jeli svůj závod na 30 km dlouhém okruhu, bez jediného diváka, ale s vojáky rozmístěnými podél trati ve 100 metrových odstupech. Takový přístup pak samozřejmě postrádá celý smysl her mládeže,“ přibližuje loňské Olympijské hry mládeže Viktor Zapletal.

„Buenos Aires bylo z tohoto pohledu úplně jiné. Hry se odehrávaly v několika velkých parcích, přímo v centru města, které koncentrovaly dohromady vždy více olympijských sportovišť. Diváci pak měli na jedinou vstupenku, všem finančně dostupnou, přístup na všechny sporty a to po celou dobu trvání her. Zájem byl obrovský, sportoviště byla beznadějně vyprodána a sportovci tak mohli zažít nefalšovanou jihoamerickou atmosféru vyprodaných tribun. Ale to hlavní na diváky čekalo v okolí sportovišť. Každý sport si totiž mohli návštěvníci v praxi vyzkoušet na tréninkových hřištích, v nejrůznějších formách pro velké až po nejmenší děti. Ta cvičná sportoviště po celý den doslova praskala ve švech a pokud měly hry přinést něco více než jenom mimořádné sportovní výkony nejlepších juniorů světa, pak musím konstatovat, že tato forma a nápad Mezinárodního olympijského výboru rozhodně má smysl a argentinským pořadatelům patří obrovský kompliment,” vysvětluje Viktor Zapletal a dodává,

„Jednou z motivací YOG je snaha podpořit vysoce talentované, mladé jedince na cestě k vrcholovému sportu. Další motivací her mládeže a podle mého názoru mnohem důležitější, než je ta první, je snaha ukázat atraktivitu sportu široké veřejnosti, především dětem a mladým lidem, přivést je k pravidelnému sportování a vypěstovat u nich celoživotní vztah ke sportu a přijmout každodenní pohybovou aktivitu jako životní filozofii, bez ohledu na to, jestli půjde o sport výkonnostní nebo volnočasovou aktivitu.“

Představitelé Mezinárodního olympijského výboru na svém zasedání v Buenos Aires schválili také příštího pořadatele olympijských her mládeže. Bude jím africký Senegal. Bylo by velmi přínosné, kdyby tato, v pořadí již čtvrtá letní olympiáda mládeže navázala na úspěšnou koncepci Buenos Aires, protože v této podobě, při odpovídající medializaci má YOG celosvětový přínos a smysl.

Ostatně udělejte si vlastní názor a prohlédněte si rozsáhlou fotogalerii z Buenos Aires.