Na Olympijské hry mládeže v Buenos Aires odlétá i juniorský výběr!

V pořadí třetí Olympijské hry mládeže se uskuteční v argentinském Buenos Aires od šestého do devatenáctého října a jejich součástí bude i cyklistický mládežnický tým České republiky.

Olympijské hry mládeže (YOG) jsou největší sportovní událostí pro mladé sportovce ve věku od 15 do 18 let. Jsou nazvány malou olympiádou, která si vedle spojování různých sportovních odvětví v rámci jedné akce klade za cíl propagovat olympijské hodnoty. Sportovci se v Buenos Aires představí ve 32 sportech, z nichž hned čtyři zažijí olympijskou premiéru.

Čeští reprezentanti se na YOG nominovali v disciplínách BMX, BMX Free Style a kombinaci MTB a silničních disciplín.

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) zvolila pro YOG 2018 nový formát soutěží, kdy každou disciplínu absolvuje dvojice juniorů, jejichž výsledky se sečtou do celkového pořadí a medaile se budou rozdělovat ve třech sadách, zvlášť pro BMX, BMX Free Style a konečně pro kombinaci disciplín MTB a silnice.

Závod BMX startuje 7. října a reprezentovat nás budou Eliška Bartůňková a Lukáš Mentlík. Nový olympijský sport BMX Free Style odstartuje 10. října kvalifikací a pokračuje 11. října finálovým závodem o medaile. Svou olympijskou premiéru za Českou republiku absolvuje dvojice Nikol Přikrylová a Martin Habada.

Kombinační závod MTB a silničních disciplín v kategorii juniorů absolvují Petr Kelemen a Samuel Jirouš. Tato dvojice zahájí své závody 13. října silniční časovkou dvojic, následovat bude silniční závod, cross country Eliminator, cross country short track a závodní blok uzavře 17. října silniční kritérium.

Šestici mladých závodníků doprovází reprezentační trenér horských kol Viktor Zapletal a reprezentační trenér pro BMX Lukáš Tamme.

Naše výprava na olympijských hrách mládeže navazuje na úspěch nejvyšší. Před čtyřmi roky se v čínském Nang Jing podařilo čtveřici Nikola Nosková, Barbora Průdková, Roman Lehký a Jan Rajchart pod vedením trenérské dvojice Svatopluk Henke a Viktor Zapletal vybojovat zlaté olympijské medaile, což je zatím největší úspěch české juniorské cyklistiky.