Omlazený juniorský národní tým čeká domácí závod v NMNM

Česká republika se chystá na bikový svátek v Novém Městě na Moravě. Po brazilském Petropolis a německém Albstadtu zavítá vrcholný podnik olympijského cross country horských kol na tradiční pohárové místo ve Vysočina Aréně, která patří mezi závodníky i diváky mezi vůbec nejoblíbenější v seriálu Světového poháru.

Na podnik, jehož pořadatelé opakovaně obdrželi od Mezinárodní cyklistické unie prestižní ocenění „Závod roku“ se chystá, mimo českých hvězd v elitních kategoriích v čele s Ondřejem Cinkem a Jitkou Čábelickou i kompletní špička kategorie U23 a také juniorská reprezentace.

Právě český juniorský tým horských kol slavil v NMNM celou řadu úspěchů a pódiových umístění, včetně ceněného vítězství v soutěži týmů v roce 2020.

Letos Národní tým juniorů nastoupí do závodu v omlazené sestavě. Silný ročník 2005 dosáhnul juniorského věku a kompletně ovlivnil složení národního týmu horských kol, většina závodníků je v juniorské kategorii prvním rokem a mimo Patricie Srnské, která absolvovala s národním týmem loňské Mistrovství Evropy a světa, všichni prožívají v Albstadtu a v NMNM svou reprezentační premiéru a skutečná síla týmu by se měla v plné míře projevit ažv příštím roce.

Obměna je výrazná, z loňské reprezentační sestavy trenéra Viktora Zapletala zůstávají v juniorském „A“ týmu pouze Simona Spěšná a Patricie Srnská, ostatní pozice obsadili závodníci, kteří byli v loňském roce ještě v kategorii kadetů. Výjimku tvoří pouze junior druhoročák Patrik Černý, ten ale svou reprezentační výkonnost projevil až v letošním roce a i on je tedy v národním týmu nováčkem.

Už úvodní závod v Albstadtu byl z pohledu juniorského týmu České republiky úspěšný. Simona Spěšná obsadila páté a Eliška Hanáková osmé místo. V početném startovním poli dokončil Patrik Černý závod na 22. místě a Ondřej Novotný obsadil 33. příčku.

V Novém Městě na Moravě využije reprezentační trenér i možnosti pořadatelské země nominovat do závodu i závodníky v „B“ týmu.

A tak se v reprezentačních dresech představí skupina závodníků v pod hlavičkou „Czech Republic Junior Talent Team“.

V kategorii U23 zaznamenala výkonnostní posun Adéla Holubová a dá se, v jejím případě, hovořit o překvapení sezóny. V Albstadtu dokončila závod na velmi dobré 20. pozici, což představuje dosavadní výkonnostní maximum Adély.

Mezi muži U23 si drží pozici české jedničky Jan Zatloukal, který se během celé sezóny prezentuje stabilními výkony a stále stoupá vzhůru v rankingu UCI. O jeho talentu a výkonnosti nejlépe svědčí skutečnost, že se během jediné sezóny dokázal posunout z 1700 místa v rankingu UCI až do první světové stovky a je předpoklad, že právě Honza bude společně s Ondřejem Cinkem tvořit bodový základ pro výpočet české olympijské kvóty pro Paříž 2024. Janu Zatloukalovi náleží v průběžném pořadí Světového poháru 21. příčka a je v jeho možnostech, podobně jako v případě Adély Holubové, atakovat v Novém Městě výsledek i na hranici první světové patnáctky.

Bohužel výkonnost ostatních reprezentantů kategorie U23 ovlivňují maturitní zkoušky i nepříjemná onemocnění či zranění a reprezentační trenér eviduje otazník nad startem bronzové medailistky juniorského mistrovství světa Anety Novotné, Davida Šulce a nejistý je i start rodáka z Nového Města na Moravě, Filipa Konečného. Nejlepší český junior loňské sezóny, Filip Konečný je v kategorii U23 prvním rokem a způsob jakým zvládnul úvod sezóny byl velmi sympatický a z pohledu naší reprezentace nadějný. Během tréninku v úvodním podniku SP v brazilském Petropolisu si ale zlomil klíční kost a i když už je nyní zpět v plné přípravě o jeho případném startu rozhodnou až úterní či středeční tréninky.

Přijměte naše pozvání a přijeďte do Nového Města na Moravě podpořit nejenom naše olympijské reprezentanty, ale i závodníky nastupující generace v kategoriích juniorů a U23!

Fotogalerie Michala Červeného ze závodu SP XCO v Albstadtu: