Reprezentační tým MTB 2022 – info č. 13.

Změna Nominačních kritérií pro disciplínu XCM

S ohledem k filozofii UCI a UEC otevřít disciplínu XCM široké sportující veřejnosti i na úrovni všech vrcholných sportovních podniků XCM, včetně ME, UCI marathon Series, MS, Vám předkládám úpravu Nominačních kritérií pro disciplínu XCM pro rok 2022.

Jak známo, Česká republika byla dlouhodobě zastáncem opodstatněné výkonnostní nominace na vrcholné podniky XCM. Důvodem byla účastnická kvóta, početná skupina výkonnostních maratonců, snaha udržet vynikající výsledky i úzké prolínání s olympijskou disciplínou XCO. Ovšem, už v roce 2014 jsme byli spolu s Itálií posledními federacemi, které zajištovaly, financovaly a organizovaly reprezentační výjezd na závod ME. Od roku 2015 jsme v souladu s postojem UEC zrušili nominace na závod ME a tento podnik je tak přístupný úplně pro každého maratonce či maratonkyni vlastnící odpovídající licenci ČSC bez výkonnostního limitu.

I nadále jsme ale drželi vysokou nominační úroveň pro závod MS XCM, včetně kompletního reprezentačního zajištění této akce a celoroční finanční podpory našich nejlepších maratonců.

Na MS XCM v minulém roce na Elbě (podobně jako v letech předchozích) jsme ale v tomto modelu znovu zůstali osamoceni, opět společně s Itálií, jako dvě poslední federace stavící účast na MS XCM do stejné výkonnostní roviny jako tomu je v případě MS XCO.

Tento trend ale není možné a ani žádoucí nadále udržovat a tedy i my přijímáme nominační kritéria pro XCM shodná s ostatními cyklistickými velmocemi této disciplíny.

Věřím, že tento krok umožní naplnit sportovní ambice jezdců, kteří by v tradičním nominačním systému neměli možnost absolvovat vrcholný podnik, kterým je MS XCM.

MS XCM Muži/Ženy Elite, U23 (uzávěrka nominace 1.9. 2022)

  1. závodníci a závodnice, kteří naplňují ustanovení UCI: Top 20 men and women of each round of the UCI MTB marathon Series as well as the top 50 of the individual general UCI MTB marathon series ranking obtain a qualification for the UCI marathon world championships. (*)
  2. závodníci a závodnice pravidelně startující na mezinárodních závodech UCI XCM (*)
  3. závodníci a závodnice startující na závodech Českého poháru XCM a MČR XCM a vlastnící odpovídající licenci ČSC (*)
  4. závodníci a závodnice startující v závodech SP, ME, MS XCO (*)

(*):

  • pro závod MS XCM platí přihlašování přes ČSC. Jezdci splňující některé z výše uvedených kritérií pošlou svou přihlášku do 1.9.2022koordinátorovi ČSC Davidovi Vichrovi: vichr@ceskysvazcyklistiky.cz  a reprezentačnímu  trenérovi Viktorovi Zapletalovi: zapletal.vik@gmail.com  společně s vyplněným a podepsaným Statutem reprezentanta ČR a Závazkem sportovce ve věci dopingu ve sportu, (bez těchto dokumentů nebude přihláška akceptována)
  • součástí přihlášky budou výsledky jezdce v roce 2022 dokumentující oprávněnost nominace, ID jezdce a adresa ubytování v místě MS XCM pro případnou dopingovou kontrolu a velikost cyklistického dresu a kalhot
  • dle předpisu UCI musí závodník startovat v národním dresu. Jezdci, které určí reprezentační trenér obdrží reprezentační sadu oblečení, ostatní si reprezentační dres a případné doplňky zakoupí prostřednictvím sekretariátu 
  • -zajištění závodníků na MS XCM je, stejně jako v případě ME XCM, v režii klubů po stránce finanční, organizační i logistické. Jezdci s vynikajícími výsledky v sezóně 2022 mohou obdržet na návrh reprezentačního trenéra a po schválení Komisí MTB  finanční příspěvek na ubytování, dopravu a stravu, vázaný na účast na MS XCM.  Financování bude realizováno výhradně prostřednictvím smluvní agentury ČSC (upraveno 18. 4. 2022, vypracoval Reprezentační trenér MTB XCO/XCM: Mgr. Viktor Zapletal)

Přílohy: