Reprezentační tým MTB 2023 – info č. 6.

Základní informace k sezóně 2023, nominační kritéria 2023, kalendář 2023

Nominační kritéria Reprezentace MTB a okruh zájmu výjezdů Reprezentace MTB pro rok 2023.

Český sport obecně se bohužel nachází ve stavu krize, patrně největší ve své novodobé historii, která je daná kombinací nešťastných událostí: pandemie koronaviru, válka na Ukrajině a související ekonomická krize, nefunkčnost Národní sportovní agentury a v neposlední řadě i skutečností, že sport se v České republice dostal až na jedno z posledních míst zájmu a podpory státních institucí.

V této souvislosti vzhlížíme s nadějí k novému vedení Národní sportovní agentury a stejně jako ostatní sportovní svazy věříme, že dojde ke změně a sport se navrátí k určité stabilitě.

Ovšem i kdyby se naše přání týkající se NSA naplnila, je jisté, že krizi „generovanou“ v posledních několika letech nepřekonáme ze dne na den, ale půjde o proces trvající delší časové období a rok 2023 pro nás nebude jednoduchý.

Problémy jsou celosvětové, jak jste mohli zaznamenat v Team infu Reprezentace MTB číslo 50/2022. Ve světě MTB dochází k podstatnému navýšení cen nejenom na úrovni UCI a závodů vlastních, ale i v lokalitách, kde se závody uskuteční. Poplatky za ubytování, dopravu a další finanční výstupy jsou na úrovni, která je obtížně akceptovatelná i pro ekonomicky silné týmy světa, natož pak pro reprezentace.

Bohužel, v sezóně 2023 nebude v našich silách v plné míře zajistit spektrum jezdců širšího výběru reprezentace všech kategorií, což jsme byli schopni realizovat v uplynulých letech a snažili se tuto koncepci udržet, s problémy i v minulém roce, včetně relativně velkorysého obsazení soustředění a vrcholných akcí typu ME a MS.

Naše podpora tedy bude cílená na užší výběr reprezentantů a je jisté, že budeme muset pro zvládnutí sezóny spojit síly reprezentačního týmu, resortních center, krajských center a případně i klubů, abychom všechno uspokojivě zvládli.

Pro nejužší sestavu reprezentace MTB (která může být v průběhu sezóny upravena dle aktuální výkonnosti jezdců), platí následující:

 • většina akcí bude v roce 2023 úzce navázaná na spolupráci s Armádním resortním centrem vrcholového sportu Dukla Praha, které zastřešuje naše nejlepší jezdce. Doufám, že se v budoucnu podaří v podobném duchu nastavit i spolupráci s dalšími resortními centry, Victoria, případně MV, samozřejmě, pokud tam budou členové užšího výběru Reprezentace MTB zařazeni.
 1. reprezentace Elite
 • priorita – vybojovat účastnickou kvótu v kategorii mužů a žen pro olympijské hry v Paříži 2024
 • podpora jezdců generujících body pro olympijský ranking ve výjezdech na závody SP, HC, C1 (týká se jezdců, kteří nebudou na těchto závodech v zajištění svých klubů nebo resortního centra)
 • podpora nejlepších jezdců v zajištění přípravy a tréninkových campech (po individuální dohodě mezi jezdcem, resortním centrem a klubem)
 1. kategorie U23
 • podpora na úrovni reprezentace Elite s ohledem na skutečnost, že naši mladí jezdci kategorie U23 mají podstatný vliv na generování olympijského rankingu
 • podpora ve výjezdech na sankcionované závody UCI pro kategorii U23 (týká se jezdců, kteří nebudou na těchto závodech v zajištění svých klubů nebo resortního centra)
 • společná soustředění s kategorií Elite (po individuální dohodě mezi jezdcem, resortním centrem a klubem)
 1. junioři

pro tuto kategorii připravujeme následující program:

 • 23.2. – 5.3.  VT + přípravné závody Řecko s týmem Elite a U23 (pro juniorku a juniora, kteří byli součástí Reprezentačního týmu pro MS 2022)
 • 15. – 16.4.   výjezd JWS Haiming (předpokládaná kvóta 3 + 3, nominační klíč viz. Nominační kritéria)
 • 22. – 23.4.   výjezd JWS Heubach (předpokládaná kvóta 3 + 3, nominační klíč viz. Nominační kritéria)
 • 3. – 5.5.       soustředění junior + U23 NMNM (předpokládaná kvóta 5 + 5, nominační klíč viz. Nominační kritéria)
 • 10. – 14.5.  JWS NMNM (předpokládaná kvóta 5 + 5 + „B“ tým 6 osob, nominační klíč viz. Nominační kritéria)
 • ME junior + U23 (zatím není upřesněno jestli se ME junior + U23 vůbec uskuteční. Pokud ano, předpokládáme termín v květnu, po SP v NMNM. Více informací bychom měli vědět v nejbližší době)
 • 7. – 11.8. MS Glasgow (předpokládaná kvóta 2+2, nominační klíč viz. Nominační kritéria)
 • listopad VT Finale Ligure (ITA) (předpokládaná kvóta 3 + 3, nominační klíč viz. nominace pro MS, ME, JWS)
 • prosinec VT Mallorca (jezdci zařazení do resortních center)

Bližší informace k jednotlivým výjezdům, nominace a další informace budou zveřejněny vždy nejméně 14 dní před daným výjezdem.

Upozorňuji, že uvedené nominační kvóty jsou pouze orientační a budou upřesněny před každým výjezdem s ohledem na schopnost konkurence jezdců vůči zahraničnímu startovnímu poli a rozpočet akce.

V případě, že se v průběhu sezóny vygeneruje více jezdců vysoké výkonnosti a schopnosti prosadit se v zahraničním pelotonu, je samozřejmostí dát jim nominační příležitost nad rámec předpokládané kvóty.

Přílohy: