Reprezentační tým MTB 2024 – info č. 18.

Na základě znění Nominačních kritérií a v jednomyslné shodě reprezentačního trenéra, Trenérské rady pro OH Paříž 2024 a Komise MTB ČSC Vám posílám na vědomí konečnou nominaci OH Paříž 2024:

Nominace Muži Elite:

  1. Ondřej Cink (Primaflor Mondraker)
  2. Jan Zatloukal (Nutrend Specialized SKR Racing), první náhradník pro OH Paříž 2024

Nominace Ženy Elite:

  1. Adéla Holubová (ROUVY Specialized)
  2. Jitka Čábelická (GAPP Systém Kolofix), první náhradnice pro OH Paříž 2024
  3. Patricie Srnská (Nutrend Specialized SKR Racing), druhá náhradnice pro OH Paříž 2024

Reprezentační trenér, Trenérská rada i Komise MTB vycházeli před závodem elitní kategorie žen Českého poháru v Bedřichově ze skutečnosti, že nominaci se nejvíce přiblížily Jitka Čábelická a Adéla Holubová.

Patricie Srnská nedokázala v závodech SP U23 v přímém souboji překonat Adélu Holubovou a to jí pasovalo do role druhé náhradnice.

Vzhledem k velké obtížnosti porovnání výkonnosti závodnic kategorie U23 a Elite, které se ve společných závodech na úrovni SP nepotkávají, bylo od počátku respektováno, že nominace bude vycházet z komplexního posouzení výsledků v bodech 1. až 3. jak je uvedeno v Nominačních kritériích.

V sezóně 2024:

Bod číslo 1. splnila Jitka Čábelická, která se umístila na 27. místě v závodě SP v Brazílii (pro splnění bylo potřeba 28. místo). Adéla Holubová se umístila ve stejném závodě SP U23 na 8. místě (pro splnění bylo potřeba 6. místo)

Bod číslo 2. závod ME, v extrémních podmínkách, dokončila Jitka Čábelická na 21. místě se ztrátou 1 kola, Adéla Holubová závod U23 nedokončila

Bod číslo 3. splnila Adéla Holubová – vzájemné posouzení výkonosti v závodech se společným startem, v rovnocenné startovní pozici a v lokalitách, která všechny tři závodnice dobře znají.

Jitce Čábelické se ani jednou nepodařilo v přímé konfrontaci porazit své soupeřky.

Vzájemný souboj v Touškově a v Bedřichově ovládla Adéla Holubová, závod na Zadově Patricie Srnská.

Svou roli v těchto závodech pak hrála i nezpochybnitelná výkonnostní převaha mladých závodnic.

Závod v Touškově ovládla Adéla Holubová s náskokem 1:37 min, v závodě v Bedřichově měla Jitka Čábelická, před svým odstoupením ze závodu, poslední oficiálně měřenou ztrátu na Adélu Holubovou: 1:23 min.

S ohledem na výsledky vzájemných soubojů, ale i pozici Adély Holubové v absolutní světové špičce kategorie U23 a její umístění v závodech SP XCO 2024 na 8. 13. a 17. místě, reprezentační trenér a Trenérská rada ve shodě navrhli Komisi MTB výše uvedenou nominaci v kategorii žen.

Dovolte, abych tímto zároveň poděkoval všem uvedeným závodnicím a závodníkům, kteří se na olympijské kvalifikaci podíleli a generovali národní olympijský ranking.

Poděkování platí i pro třetího v pořadí národního rankingu mužů, Lukáše Kobese (GAPP Systém Kolofix).

Samostatné poděkování náleží týmům jezdců.

Jejich trenérům, mechanikům, masérům, manažerům a podporovatelům, kteří společně se závodníky absolvovali většinovou část kvalifikace: Primaflor Mondraker, GAPP Systém Kolofix, ROUVY Specialized a Nutrend Specialized SKR Racing.

Zvláštní poděkování bych chtěl směřovat k představitelům Českého svazu cyklistiky a Komise MTB ČSC, Armádnímu resortnímu centru Dukla Praha a od sezóny 2024 i Vysokoškolskému sportovnímu centru Victoria. Přibližně v polovině olympijského cyklu bylo zřejmé, že z elitní formace mužů a žen nám generují body olympijského rankingu už pouze Ondřej Cink a Jitka Čábelická a zároveň bylo pravděpodobné, že v rostoucí konkurenci zemí usilujících o účast na OH a se zdravotními komplikacemi Ondřeje, sami „eliťáci“ neudrží kvótu ani v jedné kategorii.

Nutně jsme potřebovali, aby bodovali i další jezdci a zároveň, abychom byli schopni cíleně pokrýt účast na více certifikovaných závodech. Cílenou podporu jsme tedy zaměřili na mladé talenty, u kterých jsme předpokládali, že jsou schopni dosáhnout minimálně na umístění v TOP 10 na závodech Světového poháru. Jejich bodové zisky společně s body zmíněných elitních jezdců nás pak stabilizovaly na účastnických kvótách, které se podařilo udržet.

Na tomto procesu se kromě již zmíněných klubů, významně podílely právě uvedené subjekty: Český svaz cyklistiky a Komise MTB ČSC, Armádní resortní centrum Dukla Praha a později i Vysokoškolské centrum Victoria.

Díky jejich podpoře a pomoci jsme byli schopni zajistit nejenom výjezdy a profesionální podmínky „třiadvacítkářů“, ale také vytvořit elitním jezdcům, v průběhu celého olympijského cyklu, finanční budgety a pokud o to projevili zájem, financovali jsme i jejich přípravu či vybrané závody. To bylo zároveň i rozvíjející pro naše mladé jezdce, kteří například většinu tréninkových campů v uplynulých letech absolvovali společně s Ondřejem Cinkem.

Vážím si té spolupráce a velmi děkuji všem, kteří se na tomto procesu podíleli… Jinými slovy: když jsme měli v minulosti v olympijském týmu v plné síle Járu, Cimbála a Škarnu a v holkách jely na pozici absolutní světové špičky Katka Nash a později i Jitka Čábelická, bylo všechno snadné a v podstatě vůbec jsme nemuseli přemýšlet o tom, že bychom museli bojovat o nějakou kvótu…

Ve stávající situaci jsme ale museli všechno, s velkou nejistotou, budovat v průběhu olympijské kvalifikace.

Společně se to podařilo a jsem přesvědčený, že naše mladá generace jezdců bude nadále spolupracovat v současném duchu, protože pak bychom mohli v olympijské kvalifikaci pro Los Angeles 2028 usilovat i o vyšší kvótu, než máme pro Paříž 2024.