SP horských kol v Jihoafrické republice se musí obejít bez vody

Pořadatelské jihoafrické město Stellenbosch bojuje již třetí rok s drastickými suchy, cyklistika se musí logicky podřídit přísným opatřením.

Už třetí rok za sebou bojuje jihozápadní region Jihoafrické republiky s ničivými suchy. Magistrát stopadesátitisícového města Stellenbosch ležícího zhruba 50 kilometrů východně od Kapského města v červnu loňského roku musel vyhlásit výjimečný stav, který bohužel stále trvá. Není voda a vydatnější deště stále nepřichází.

První díl SP horských kol, který je na pořadu 10. března právě ve Stellenboschi, se tak bude konat za podmínek, které nebudou cyklistům ani fanouškům cyklistiky uměle zpříjemňovány.

Tamní usedlíci v posledních měsících musí s vodou zacházet jako s opravdovou vzácností. A přizpůsobit se budou muset i fanoušci a cyklisté. Ti mohou spotřebovat pouze 50 litrů vody na osobu denně. Bude přitom zakázáno využívat vodu z už tak vyčerpaných komunálních zdrojů.

Kola mohou být umývána pouze povrchovou vodou pětilitrovými kýbly – jeden na dva bicykly a v místě závodu budou zcela chybět sprchy. Dokonce i všechno občerstvení bude připravováno v jiné lokalitě. Některé pasáže závodní trati budou pro veřejnost uzavřeny až do konce konání akce, aby byla co nejvíce ušetřena okolní krajina.