Výborné výkony juniorské reprezentace MTB v Brně!

Brno bylo v sobotu 29. srpna dějištěm nejenom finálového závodu STRABAG Českého poháru horských kol, ale také Juniorské světové série, nejvyšší světové soutěže mladých bikerů.

Reprezentační trenér Viktor Zapletal nominoval do Brna početnou sestavu talentovaných jezdců a v reprezentačním dresu se představilo celkem 12 juniorských reprezentantů.

“Využili jsme domácího prostředí a snažili se dát příležitost startu celému širšímu reprezentačnímu výběru a podobně širokou nominaci plánuji uskutečnit i za měsíc v Novém Městě na Moravě v rámci dalšího závodu JWS,” přibližuje nominační strategii trenér a dodává:

“Prožíváme nejistou sezónu. Chci ale v rámci možností plnit tréninkovou koncepci reprezentace, kterou jsme přijali na podzim, kdy se juniorská reprezentace pravidelně schází každý měsíc na soustředěních nebo závodech a jsem tedy s nimi pravidelně v kontaktu a mohu lépe sledovat a případně ovlivnit jejich přípravu a růst. Junioři mají za sebou zimní soustředění na Mallorce, několikadenní tréninkové campy spojené s tréninkem techniky, ale například i týdenní soustředění zakončené závodem v Enduru. V případě Brna jsme k akci přistupovali z motivačního důvodu úplně stejně, jako kdybychom jeli na jakýkoliv jiný reprezentační výjezd, jen jsem maximálně rozšířil nominační kvótu. Reprezentanti bydleli v hotelu a byli kompletně v režimu reprezentace horských kol.”

A nutno podotknout, že talentovaným bikerům pravidelná společná příprava a celoroční dohled reprezentace zřejmě svědčí. Junioři vyjeli na trať zmáčenou nočním deštěm, což je v případě brněnských kamenných cest více než ošemetná záležitost, nepřipouštějící jakoukoliv jezdeckou chybu. To si důkladně ověřil například medailista MČR, prvoročák Václav Veverka, kterého nepříjemný pád stál výrazně lepší umístění. Po dobrém startu udržel kontakt s čelem závodu Jan Sáska a vybojoval 4. místo. Tím si o jednu příčku vylepšil své dosavadní výsledkové maximum v závodě JWS ze švýcarského Leukerbadu. Do elitní TOP 10 se vešel i devátý David Šulc. Dařilo se ale i dalším Čechům. 13. místo obsadil Filip Konečný, 16. Daniel Žvak a 24. Tom Tlamka, což představuje výsledkové maximum celé juniorské skupiny.

Dívky startovaly v úplně jiném počasí. Vysušená trať a teplo představovalo téměř ideální závodní počasí. Ihned po startu se do čela závodu začlenila i trojice tří českých reprezentantek a souboj o medaile se následně odehrával už výhradně v pětičlenné čelní skupině, která se brzy rozdělila na čelní trojici i s naší Anetou Novotnou a následnou stíhací dvojici ve složení Adéla Holubová a Karolína Bedrníková.

V poslední okruhu rozhodla o své výhře nástupem polská reprezentantka Matylda Szczecinska. Mistryně Evropy kategorie kadetek Aneta Novotná vsadila vše na cílový spurt a zaslouženě slavila druhé místo před Italkou Nicole Pesse. Adéla Holubová obsadila čtvrté a Karolína Bedrníková páté místo. Výborné výsledky české juniorské reprezentace stvrdila 11. místem Tereza Obořilová, 15. Kateřina Vaverková a 17. Zuzana Kadlecová.

Junioři se znovu sejdou na společném soustředění v průběhu září na trati v Novém Městě na Moravě kde se budou připravovat na další závod Juniorské světové série, který by se měl uskutečnit v rámci Světového poháru v NMNM v sobotu 3. října.

Foto: Michal Červený