Začíná 8. ročník akce Díky, trenére. Děti i rodiče mohou znovu poděkovat koučům mládeže 

Trenéři mládeže se často věnují dětem ve svém volném časem, a někteří dokonce zcela zadarmo. Přesto jsou nezbytně důležití, aby si děti vytvořili pozitivní vztah k pohybu a zdravému životnímu stylu. Akce Díky, trenére má proto za cíl vyzvednout jejich nasazení a podpořit je v jejich činnosti. Ode dneška mohou mladí sportovci i jejich rodiče nominovat své oblíbené kouče a vyjádřit jim tím poděkování. Akce na podzim vyvrcholí soutěží o titul Trenér mládeže 2023 a finanční příspěvky na další rozvoj klubu i trenérských dovedností v celkové výši 200 000 Kč.

Akce Díky, trenére má za cíl podporovat ty, kteří přivádějí ke sportu a zdraví co nejvíce dětí. Za 7 ročníků již ocenila téměř jeden a půl tisíce koučů mládeže. 

„Na důležitost trenérů, kteří věnují dětem desítky hodin měsíčně, je bohužel snadné zapomenout. Naše akce má proto za cíl dát dětem i jejich rodičům možnost vyjádřit svým trenérům poděkování, pro které jinak není vhodná příležitost. Poděkování za to, že se trénování věnují ve volném čase, místo na chatu jedou o víkendu na soutěž, dovolené tráví místo s rodinou na soustředění s klubem,“ vysvětluje smysl akce její zakladatel Petr Rydl z agentury Konektor.

Přihlásit svého oblíbeného trenéra či trenérku do ankety může kdokoli na stránkách akce Díky, trenére, a to až do 30. dubna. Každý kouč pak dostane dopis s poděkováním od těch, kteří jej nominovali. V minulém ročníku mladí sportovci a jejich rodiče vyjádřili díky téměř než 350 trenérům.

Kromě poděkování mají nominovaní trenéři šanci získat i finanční podporu pro svůj klub nebo třeba na zahraniční stáž. Porota v čele s Marianem Jelínkem ze všech přihlášených vybere finálovou osmičku, která se potká na podzim na Dni trenérů mládeže. Zde předvedou společně se svými svěřenci nacvičenou sestavu a budou soutěžit o titul Trenér mládeže 2023. 

„Když mi přišlo poděkování od dětí, které trénuji, byla to pro mě krásná odměna a důkaz, že má moje práce smysl. Z pozvání na Den trenérů mládeže jsem pak měla nesmírnou radost. Potkala jsem tam spoustu skvělých lidí, se kterými jsme si vyměnili spoustu zkušeností a tipů ohledně trénování. Celá akce mě nesmírně posunula a věřím, že díky ní dokážu dětem předat ještě více než předtím,“ popisuje Monika Vojtová, trenérka karate z Fight clubu České Budějovice a vítězka minulého ročníku.

Vítěz soutěže Díky, trenére získá příspěvek 40 000 Kč na zahraniční tréninkovou stáž. Druhý v celkovém pořadí získá na stáž 30 tisíc, třetí 20 tisíc a čtvrtý 10 tisíc korun. Každému z nich navíc pořadatelé přispějí 10 000 Kč na provoz jejich sportovního klubu. Oceněni budou i ostatní trenérky a trenéři, kteří se dostanou mezi 16 semifinalistů.

„Často mluvíme o výkonech sportovců nebo o úspěších vrcholových trenérů. Málokdy si ale dostatečně vzpomeneme na trenéry mládeže. Bez nich by přitom český sport nemohl existovat. Proto chceme podporovat všechny, kdo vedou děti ke sportu a pohybu – a proto jsme se také stali partnerem akce Díky, trenére,“ říká Ondřej Šebek, předseda Národní sportovní agentury. 

„My ve skupině ČSOB si velice vážíme aktivit, které přispívají k rozvoji sportu, vzdělání a zdravého životního stylu. Trenérům a trenérkám mezi našimi zaměstnanci nabízíme možnosti placeného i neplaceného volna, aby mohli věnovat více času svým svěřencům. Je neuvěřitelné, že v těchto dnech začíná již 8. ročník akce Díky trenére. Osm let trvání této akce je pro nás jasným signálem, že takové aktivity dávají smysl a jsou s velkým zájmem poptávány dětmi i rodiči. Všechny trenérky a trenéři si zaslouží veliké poděkování, protože právě oni bývají velkou inspirací pro děti a jejich lásku ke sportu i v dalším rozvoji a směřování. Je nám ctí být partnerem Díky trenére,“ sděluje k novému ročníku Jiří Vévoda, člen představenstva ČSOB.

Partnerem Díky, trenére jsou Národní sportovní agentura, ČSOB a Puma, akce probíhá za podpory nadace ČEZ a statistické zpracování a analýzu realizuje výzkumná agentura IPSOS.