Bikeři jedou z MS maratonců bez medaile

10565088_430670353740538_6517849510051389218_nPo loňském zlatu Jaroslava Kulhavého a bronzu Terezy Huříkové vyšli letos čeští bikeři na světovém šampionátu v maratónu bez medaile. Nejlépe skončil na trati dlouhé 87 kilometrů Kristián Hynek, který dojel na desátém místě, Huříková projela cílem jedenáctá. Tituly vybojovali v italské Val Gardeně Alban Lakata z Rakouska a Norka Gunn-Rita Dahleová-Flesjaaová.

Asi na nejnáročnější trati v historii světových šampionátů se loňský vicemistr světa Lakata dočkal nejcennějšího kovu, stříbro vybojoval s kariérou se loučící Christoph Sauser ze Švýcarska a bronz Leonardo Paez z Kolumbije.

Obhájce zlata Kulhavý šel na start bez velkých ambicí, protože se především koncentruje na závody Světového poháru v cross country, kde se dělí o vedení v průběžném hodnocen í seriálu. Třetinu závodu se držel ve vedoucí skupině, ale poté raději odstoupil. Spolu s ním tam byl i Hynek, ale z bojů o medaile jej vyřadil defekt, po němž ztratil s nejlepšími kontakt. Bojoval sice dál, posouval se pořadím, ale na lepší jak desátou pozici se nedostal.

Kategorii žen ovládla veteránka Gunn-Rita Dahleová-Flesjaaová z Norska, která vyhrála před obhájkyní zlata Annikou Langvadovou z Dánska o více než tři minuty, bronz získala další veteránka Sabine Spitzová z Německa. Huříková začala špatně a v první polovině šedesátikilometrové tratě nabrala značnou ztrátu. Ve druhé polovině závodu se rozjela a posouvala se výše, nakonec těsně prohrála souboj o elitní desítku.

Výsledky:

Muži (87 km)

1. Lakata (Rak.) 4:24:46, 2. Sauser (Švýc.) +2:07, 3. Paez (Kol.) +2:15, 4. Periklis (Řec.) +4:33, 5. Ferraro (It.) +4:54, 6. Kaufmann (Něm.) 5:08…10. Hynek +12:20, 24. Novák +22:15, 28. Ulman +25:24, Kulhavý, Hudeček, Adel, Strož (všichni ČR) všichni nedokončili.

Ženy (60 km):

1. Dahleová-Flesjaaová (Nor.) 3:34:13, 2. Langvadová (Dán.) +3:18, 3. Spitzová (Něm.) +9:29, 4. Kleinhansová (Belg.) +11:14, 5. Bighamová (Brit.) +11:42, 6. Belomojná (Ukr.) +17:44,…11. Huříková (ČR) +23:01.