Bikery čeká vrchol sezóny – mistrovství světa v Andoře

Bikeri_MS-andora-2015-kulhavy-jaroslav-cyklonovinkyNádherné pros​tředí Pyrenejí bude od úterý 1. září dějištěm mistrovství světa všech disciplín horských kol. Ve vysokohorském středisku Vallnord a La Massana budou o trikoty světových šampionů bojovat jezdci v cross country horských kol, Eliminatoru, štafetě, sjezdu a trialu. Česká výprava čítá celkem 24 jezdců. Nejpočetnější část tvoří výběr trenéra Viktora Zapletala pro olympijské XCO, kam bylo nominováno 14 jezdců.

Český tým je bohužel výrazně oslaben o účast Kateřiny Nash, která se rozhodla pro postupné ukončení své sportovní kariéry a na poslední chvíli se také pro nemoc omluvila Jitka Škarnitzlová.

„Katka mě upozorňuje, že postupně opustí svět vrcholového sportu už od olympiády v Londýně,“ vysvětluje reprezentační trenér Viktor Zapletal důvody rozhodnutí naší úspěšné cyklistky a dodává:

„V letošním roce dostala od svého týmu Luna naprostou volnost ve výběru závodů, tak si toho užívá, stále ráda závodí, trénuje, ale bez stresu, jen z pouhé radosti ze sportu a bez nuceného dlouhého cestování, které jí po mnoha letech ve vrcholovém sportu unavovalo. To je možná pro mnohé překvapivé, protože Katka stále patří do absolutní světové špičky s šancí útočit v každém závodě, včetně mistrovství světa, na medailová umístění. Ovšem tím víc je mi její přístup a vztah ke sportu sympatický a velmi si ho, v dnešní bláznivé době a častokrát bezhlavé honbě za úspěchy a medailemi už od útlého věku, vážím…,“ dodal Zapletal.

Jako první vstoupí do závodů v úterý Jan Nesvadba a Vendula Kuntová ve sprintu Eliminator. Ve středu je na programu štafeta, kterou tvoří čtveřice: Barbora Průdková, Martin Stošek, Matěj Průdek a zkušený Jan Škarnitzl. Při výběru štafety musel brát trenér Zapletal v potaz individuální přání jezdců, související se startem v nezvykle vysoké nadmořské výšce – 2000 metrů nad mořem. Ze štafety se tak omluvil Jan Vastl, Karla Štěpánová i Ondřej Cink a Jaroslav Kulhavý. Přesto, podle slov trenéra Zapletala, představuje štafeta velmi silný celek a může bojovat o velmi solidní umístění.

K otázce ambicí českého týmu, rok před olympijskými hrami, trenér Zapletal dodává:

„V podstatě v každé kategorii máme jezdce, kteří mohou bojovat o přední umístění. Junioři Matěj Průdek a Jana Czeczinkarová, Honza Vastl a Barča Průdková v kategorii U23 a samozřejmě Jára, Ondra Cink a Honza Škarnitzl v mužích. Předpoklady na kvalitní umístění má také Jan Nesvadba v Eliminatoru. V elitní kategorii žen, nám nějakou dobu bude chybět Katka Nash a považoval bych za úspěch umístění holek do dvacátého místa. Vysokohorské prostředí je pro nás samozřejmě nezvyklé a ne příliš příjemné, ale nepodstupovali jsme žádnou specializovanou přípravu a volili stejnou časovou posloupnost příjezdu do Andorry jako v roce 2013, kdy jsme zde získali hned několik pódiových umístění na světovém poháru a byl to jeden z našich vůbec nejúspěšnějších závodů,“ říká Zapletal.

Reprezentační trenér taky nezapomněl okomentovat formu našeho nejúspěšnějšího závodníka, olympijského vítěze, Jaroslava Kulhavého.

„Pokud někomu ze závodníků vysoká nadmořská výška vysloveně nevyhovuje, pak to je Jára. Zkoušeli jsme ve spolupráci s odborníky různé modely adaptace na vysokohorské prostředí, naposledy hned po vítězném závodě Járy letos v Lenzerheide, ovšem bez většího efektu, spíš naopak. Járovo tělo prostě reaguje na výšku velmi nevyzpytatělně. Jára přijede do Andorry později abychom omezili maximálním způsobem jeho vysokohorský pobyt a také bude bydlet v nejnižším možném místě, mimo celý tým. Pokud to nepůjde, nic se neděje, Jára letos už všem dokázal, že patří do absolutní světové trojky. Ovšem, pokud se mu pojede dobře, je schopen jet na medaili, o tom není pochyb.“

Bikeri_MS-andora-2015-kulhavy-jaroslav-cyklonovinky

Nominace na MS MTB:

CROSS COUNTRY

Juniorky:
Czeczinkarová Jana
Šafářová Adéla

Junioři:
Průdek Matěj
Zeťák Michael

U23 – ženy:
Průdková Barbora
Kuntová Vendula

U23 – muži:
Vastl Jan
Stošek Martin

Ženy Elite:
Štěpánová Karla
Huříková Tereza

Muži Elite:
Kulhavý Jaroslav
Cink Ondřej
Škarnitzl Jan
Nesvadba Jan

DOWNHILL

Junioři:
Navrátil Tomáš
Ženy Elite
Bártová Jana

Muži Elite:
Lebl Martin
Čepelák Jan
Sehnal Stanislav

TRIAL

Junioři 20′:
Štěpánek Martin

Ženy:
Křivová Marie

Muži 20′:
Kolář Václav
Křiva Vojtěch

Muži 26′:
Kabeláč-Čiháček Vlastislav

Zdroj: Viktor Zapletal, Foto: Michal Červený