Čeští bikeři jsou na domácí šampionát natěšení, budou se rvát o medaile!

logo_mtb2016Do bojů na mistrovství světa by mělo nastoupit 33 českých reprezentantů, což je největší skupina v historii. Na poslední chvíli ale český tým postihly komplikace.

„Máme dvě absence v úvodním závodě ve sprintu, kdy nenastoupí Honza Nesvadba, který má zdravotní komplikace a uvidíme, jestli to bude slučitelné se závodem v neděli, to se dozvíme zítra. Pavla Havlíková, ta nám bohužel také onemocněla a na start nenastoupí. Tým je jinak kompletně v pořádku,“ komentuje absenci reprezentační trenér Viktor Zapletal.

Nicméně nálada v týmu je pozitivní, a to díky dobré partě ale hlavně domácímu prostředí.

„Máme tu historicky největší tým, který jsme na mistrovství světa za Českou republiku vyslali. Nálada je pozitivní, je to dobrá parta, dobrý tým, je mezi nimi hodně legrace, jsou v pohodě. Jsem rád, že můžeme mít mistrovství světa v České republice, je to pro nás obrovská čest. Děkuji Petru Vaňkovi a celému organizačnímu týmu, protože za těch pět let, jak se závodů účastním, tohle je opravdu vrchol a v porovnání se závody v zahraničí, tak si myslím, že se Nové Město dostává do sféry, která je pro horská kola velice neobvyklá,“ říká reprezentační trenér.

Hlavním tahounem českého týmu a tváří celého šampionátu je bezpochyby olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, jehož tvář je viditelná na každém rohu. Nejlepší český jezdec je na závod natěšený, přestože jeho ruka není stoprocentní.

„Tenhle závod byl od začátku jedním z mých nejdůležitějších společně s olympiádou, takže jsem rád, že ten čas je tady. Co se týče zranění, tak jsem připravený dobře, i když ruka pořád není stoprocentní, dnes jsem si to vyzkoušel, když jsem nedoskočil jeden dvojskok a sjel jsem tam po předním kole, málem jsem neudržel řídítka. Ale myslím si, že by to měl být v pohodě a nemělo by mě to omezovat, pokud si s ní ještě něco do startu neudělám. Doufám, že to bude v klidu a že se mi vyhnou nějaký technický problémy a pády, který jsem si tu už také vybral dva roky po sobě,“ říká nejlepší český biker.

Mezi ženami jsou největší ambice vkládány do Kateřiny Nash, jež do České republiky dorazila teprve ve čtvrtek.

„Já jsem přiletěla do Prahy ve čtvrtek, takže docela dost času na aklimatizaci. Pár dní jsem strávila v jižních Čechách a včera jsem se dostala do Nového Města, takže se cítím dobře. Myslím si, že tohle je skvělá událost pro všechny bikery, protože je to poprvé, co máme mistrovství světa doma a já jsem si to vyzkoušela v cyklokrosu dvakrát v Táboře a ta atmosféra je nezapomenutelná. Je to takové ohodnocení všech snah, nejenom Nového Města na Moravě, ale všech organizátorů, lidí, co se kolem biků motají, ať jsou to děti, junioři, profi závodníci, všech těch, co pomáhají na závodech. Je to takové odvděčení za tu těžkou práci. Jsem hrozně ráda, že jsem se rozhodla vrátit po loňské sezóně. Přeskočila jsem mistrovství světa, ale to Nové Město na Moravě mi hold nedalo a tak jsem přijela a budu tu hrozně ráda reprezentovat,“ uvádí Nash.

„Desítka je totálně reálná, kdyby to vyšlo na medaili tak budu asi hodně dlouho oslavovat,“ dodává Nash.

Po boku Jaroslava Kulhavého se postaví české želízko a bronzový z evropského šampionátu Ondřej Cink. Ondra se cítí dobře a jeho ambice jsou dle předpokladů dost vysoké. Sezóna ale nebyla pro Cinka dle představ a domácí šampionát je pro něj vrchol sezony.

„Cítím se docela dobře, sice ta sezona, ten start sezony pro mě nebyl úplně ideální, ale poslední měsíc jsem tomuto závodu dal úplně všechno. Vysokohorské soustředění apod. Je tu trošku jiná trať než loni v Andoře. Úplně jiný závod, ale ambice by měly být úplně stejné, takže bojovat o medaili. Je to tu doma a jiný cíl nemám,“ potvrzuje Cink.

„Je to hodně technická trať, ale nic takového brutálního jako dřív bylo třeba ve Švýcarsku. Těžký to je, ale my čeští závodníci tu závodíme už hrozně dlouho, od té doby, kdy tu byly závody, i když to nebyly světové poháry. Trať máme hodně najetou a známe ji. Mně se na té trati závodí dobře, cítím se na ní dobře a velký faktor to dělají diváci, kteří nás vyhecují a je to úplně o něčem jiném,“ dodává k trati na domácím šampionátu Cink.

Foto: Filip Švestka