Chybné výsledky světového šampionátu v maratonu?!

Výsledková listina nejlepších deseti jezdců světa právě ukončeného Mistrovství světa v maratonu v Singenu možná není správná a budí emoce.

Závodníci sprintující o osmé až desáté místo byli v cíli bez problému klasifikováni a změřeni cílovou časomírou a zachyceni fotografy. Jejich pořadí se objevilo na neoficiální výsledkové listině bez jakéhokoliv rozporu nebo připomínek a v této podobě setrvalo několik hodin, aby se následně změnilo v neprospěch našeho reprezentanta, Matouše Ulmana, kterého rozhodnutí odsunulo z osmé na devátou příčku.

V podstatě to samé nastalo u dvojice Jaroslav Kulhavý – Mathieu Van der Poel, která spurtovala o čtvrté a páté místo. Data cílové časomíry, neoficiální výsledky, očité svědectví diváků i cílové fotografie svědčily o spurtérském vítězství Jaroslava Kulhavého, ale rozhodnutím došlo později ke změně a Jára se odsunul na páté místo.

Vzhledem k tomu, že k výměně pořadí došlo až několik hodin po závodě, po dojetí všech jezdců do cíle a zveřejnění oficiálních výsledků, závodníci zaznamenali změnu až při cestě domů ze šampionátu a nemohl tak být uplatněn oficiální protest přímo na místě. Česká výprava tedy vznesla na UCI protest oficiální cestou přes Český svaz cyklistiky s žádostí o vysvětlení a zdůvodnění.

V profesionálním cyklistickém světě nejde o situaci, nad kterou by bylo možné jenom mávnout rukou. Výsledky Mistrovství světa jsou důležité pro jezdce z pohledu jejich dalších profesionálních smluv a kontraktů. Nemluvě o tom, že nedotknutelnou prestiž bezchybnosti by výsledková listina vrcholných sportovních podniků mít bezpochyby měla, zvláště, když uvážíme možnosti dnešních měřících technologií.

Na cílových fotografiích Jana Reinera z dojezdu Matouše Ulmana můžete situaci posoudit sami.

Foto: Jan Reiner, zdroj: Viktor Zapletal