Dramatický závod mužů kategorie U23!

Český reprezentant David Zadák vybojoval na světovém šampionátu v kanadském Mont Sainte-Anne 37. místo v závodě mužů kategorie U23.

Nelehký závod byl poznamenaný celodenním deštěm, který výrazně ovlivnil průběh závodu. Pádům a řešením složitých situací se nevyhnul téměř nikdo z jezdců.

„Přál jsem si umístění do 30. místa,“ říkal v cíli vyčerpaný David Zadák.

„Udělal jsem ale příliš mnoho chyb, takže výsledné umístění je nakonec dobré a jsem rád, že jsem závod dokončil,“ dodal David a roztržená rukavice i zabahněná kombinéza potvrzovaly následky pádů.

Pro druhého českého jezdce Matěje Průdka závod skončil už v půlce prvního kola.

„Nedala se sjet pasáž Patriot, běželi jsme tu skálu dolů a když jsem se na louce snažil naskočit na kolo, podklouzla mi na zabahněném podkladu noha a spadnul jsem přímo na koleno. Snažil jsem se to rozhýbat, bohužel to vůbec nešlo a musel jsem odstoupit,“ popisoval v týmovém stanu se zavázaným kolenem celou situaci zklamaný Matěj, který měl ambice na umístění do 20. místa.

Závod ovládnul bezchybně jedoucí rumunský závodník a favorit závodu Vlad Dascalu. Ovšem za ním se odehrávalo opravdové sportovní drama, režírované pády a defekty šestice jezdců bojujících o některou z medailí.

Ještě v půlce posledního okruhu byl na druhém místě dánský talent Simon Andreassen, kterého ale defekt zadního kola krátce po průjezdu pasáže Beatris odsoudil do pozice běžce. Této situace využili hned dva Švýcaři,
Philippo Colombo a Vital Albin, jejichž jízdu sice také zbrzdily defekty a nechtěná zpomalení, nicméně výbornou stíhací jízdu završili druhým respektive třetím místem.

Výsledky:

  1. Vlad Dascalu (Rum.) 1:19:50, 2. Philippo Colombo (Švýc.) +1:57, 3. Vital Albin (Švýc) +2:06,… 37. David Zadák +11:22, DNF. Matěj Průdek.

Foto: Robin Nevřala