ME bikerů v Turecku zrušeno

Mnoho národních svazů se rozhodlo bojkotovat ME v cross country v Turecku. Na zasedání prezídia Evropské cyklistické federace (UEC) v Lausanne bylo přijato rozhodnutí, že v Istanbulu se nepojede a o evropské medaile se bude bojovat v italském Darfo Boario Terme nedaleko Bergama.

David Lappartient, prezident UEC k tomu řekl:

„Nebylo to jednoduché rozhodnutí. Víme, že turečtí organizátoři pracovali na sto procent a není jejich chybou, že k této situaci došlo. Mnoho klíčových národů zrušilo svou účast, nebyl by to objektivní šampionát.“

Situace s evropským šampionátem na tureckém území nebyla dlouho zcela jasná. Organizátoři akce udělali mnoho práce, bohužel politická situace, sebevražedné útoky, teroristické útoky na cizince, zatýkání a další negativní zprávy přicházející z města nad Bosporem, vedlo mnoho národních týmů k otázkám, zdali je dobré do Turecka jezdit.

Byl mezi nimi i Viktor Zapletal, trenér českého národního družstva.

„Vznesli jsme na UEC už druhý oficiální dotaz, aby nám předložili své vyjádření na zajištění celé akce, především po stránce bezpečnostní. Vedení UEC zatím s oficiálním vyjádřením váhá, samozřejmě si uvědomují riziko, které tato akce doslova nabízí i bezpečnostní limity. Oficiální vyjádření bychom měli znát po zasedání UEC v nejbližší době,“ napsal Viktor už před měsícem.

Rozhodnuti na ME cestovat byli bikeři Německa, Švýcarska, Rakouska a Nizozemí. UEC dělala vše proto, aby situaci uklidnila, ale marně. Enrico Della Casa, generální tajemník UEC se dokonce několikrát v Istanbulu setkal se šéfem policie, který ho ujišťoval, že vše proběhne naprosto hladce, a že všechny naplánované sportovní akce v Istanbulu na tento rok proběhnou. Vzhledem k tomu, že trať pro Sprint Eliminator měla vést přímo kolem Modré mešity – nejznámější pamětihodností v Istanbulu – obavy naopak ještě narůstaly.

Zprávy z mnoha týmů nakonec ale donutily UEC, aby řešili i plán B. Tím původně bylo italské Montichiari, nakonec se organizace zhostí zmiňované Darfo Boario Terme. Šampionát se bude konat v původním termínu od 27. do 30. července 2017.

Zdroj: ČSC