Mistrovství světa v maratonu v Glasgow se zúčastní šest bikerů

Šestice českých jezdců se zúčastní Mistrovství světa v cross country v maratonu horských kol, které se uskuteční 6. srpna v Glasgow.

Disciplína, která je celosvětově populární mezi širokou cyklistickou veřejností se ve své vrcholové podobě na úrovni závodů Světového poháru, Mistrovství Evropy a Mistrovství světa zatím hledá a nenaplňuje původní záměr představitelů horských kol v maratonu. Ti očekávali účast široké sportovní veřejnosti i na těchto vrcholových akcích.

Je tedy pravděpodobné, že ani Glasgow nebude v tomto ohledu výjimkou a závodu se bude účastnit pouze absolutní světová špička. Ostatně tomu odpovídá i velikost české výpravy, která čítá pouhých šest jezdců, přestože účastnická kvóta nepodléhá žádné oficiální nominaci.

Český reprezentační tým ale rozhodně není bez ambicí na kvalitní umístění a troufáme si tvrdit, že v některých případech můžeme očekávat i útok na posty nejvyšší. Naše naděje směřují především k Martinovi Stoškovi (Canyon Northwave), aktuální světové trojky v rankingu UCI. Martin už má ve své sbírce covidový bronz z turecké Segovie z roku 2021 a jistě by svou sbírku úspěchů rád rozšířil.

Na kvalitní výsledek může pomýšlet čerstvý republikový mistr v cross country Marek Rauchfuss (Česká spořitelna Accolade), který o víkendu v Bedřichově předvedl skvělou formu. Překvapit by mohl také úřadující český šampion v maratonu, Lubomír Petruš (D2Mont Merida). Mezi ženami budeme spoléhat především na Karlu Loffelmann (Česká spořitelna Accolade), která se postupně transformuje na specialistku – maratonkyni světového formátu.

Každopádně budeme všem našim reprezentantům držet palce, závod startuje v neděli 6. srpna 2023 ve skotském Glentress Forest.

MS XCM Glasgow – Glentress Forest:

Ženy:

1. Karla Loffelmann

2. Nikol Flašarová

Muži:

1. Martin Stošek

2. Marek Rauchfuss

3. Lubomír Petruš

4. Jaromír Skála

Foto: Michal Červený