Reprezentační tým MTB 2023 – info č. 54.

Nominační kritéria MTB XCO, XCC, XCR pro rok 2024 včetně Nominačních kritérií pro OH 2024 Paříž 2024

Zdravím Vás opět po kratší odmlce,

Doufám, že se Vám dobře daří, odpočinuli jste si a pomalu nabíráte sílu a energii na kvalitní a tvrdou zimní přípravu.

Pokud byla sezóna 2023 pro MTB v mnoha ohledech revoluční a „pyšní“ se neoficiálním titulem – „nejnáročnější v historii“, pak se patrně jednalo o jistou předehru toho, co nás čeká v letech příštích…😊

Vrcholová, reprezentační podoba MTB se stává divácky i marketingově velmi atraktivní záležitostí, čemuž pomohl především nový formát závodů Světového poháru a jistě stojí za zmínku i vysoká čísla celosvětové sledovanosti, která byla prezentována vedením UCI na kongresu v Glasgow. Stejně tak je sympatická i olympijská jistota pro disciplínu XCO v letech 2028 a 2032.

To vše je pozitivní pro závodníky i týmy a motivující pro nastupující, mladou generaci sportovců.

Na stranu druhou, nový model klade obrovské nároky na realizační týmy, logistiku a financování s odpovídajícím materiálovým vybavením a technickým zázemím. Především pak národní týmy, které vždy disponují významně nižším rozpočtem než tovární formace, zažívají krušné časy…

Velmi v této věci děkuji Českému svazu cyklistiky, který v úzké spolupráci s resortním centrem Dukla Praha a zainteresovanými kluby vytvořil podmínky, které nám umožňují sezónu zvládnout.

Troufám si tvrdit, že naši reprezentanti mají v tomto ohledu srovnatelné zázemí se zahraniční špičkou.

V příloze Vám posílám Nominační kritéria pro rok 2024 a Nominační kritéria pro OH Paříž 2024, která schválila Komise MTB ČSC a v případě OH i diskutovala ustanovená Komise trenérů.

Především juniorské týmy je třeba upozornit na ME XCO, XCC, XCR 2024, které se uskuteční už počátkem května v rumunském Cheile Gradistei. Uzávěrka přihlášek k tomuto závodu je vypsána před termínovou listinou Českého MTB poháru.

Z tohoto důvodu jsou pro kategorii juniorů zařazeny dostupné nominační závody, kde je tradičně vysoká účast českých jezdců a předpokládá se účast české špičky:

  • Rakouský pohár Langenlois, C1 24.3.
  • ŠKODA Pražský MTB pohár Motol 7.4.
  • Slovenský pohár Drozdovo C1 20.4.
  • UCI XCO JS Heubach, GER, 27.4.

Kompletní kalendář výjezdů Reprezentace MTB 2024 obdržíte v průběhu následujících týdnů.

Přeji Vám klidné podzimní dny a těm, kteří jedou sezónu CX, hodně štěstí v závodech…😊.

Viktor Zapletal

Přílohy: