Škarnitzl a Czeczinkarová vítězi ČP v Teplicích

teplice013I druhému letošnímu závodu Českého Strabag poháru v cross country stejně jako v Praze kralovali elitním kategoriím Jan Škarnitzl (Sram Mitas Trek) a Jana Czeczinkarová (Sram Mitas Trek). Obdobně si vede juniorka Adéla Šafářová (Nutrend Specialized). Mezi juniory po pražské výhře Josefa Jelínka (Sram Mitas Trek), který dnes v Teplicích dojel šestý, vystoupil na nejvyšší stupeň David Zadák (Česká spořitelna Specialized junior).

Do Teplic se sjela mnohem kvalitnější zahraniční konkurence v čele se světovým šampionem na silnici Peterem Saganem ze Slovenska, který to sice ještě nepotvrdil, ale zřejmě myslí na olympijský start v Riu i na horském kole. V hlavním závodu mužů se krátce po startu oddělila na čele čtyřčlenná skupina ve složení Nesvadba (Expres CZ Merida Kolín), Škarnitzl, Sagan a  Novák (CST Superior Brentjens), ale velmi dobře za nimi jel mladý Matěj Průdek (Nutrend Specialized) a Belgičan Ruben Scheire. Ve druhém okruhu prakticky vzaly za své naděje na vítězství pro Sagana, kterého potkal defekt předního kola a dost ztratil, přesto nakonec vybojoval čtvrté místo a vybojoval tím potřebné body do světového žebříčku.

Od třetího okruhu se na čele osamostatnil Škarnitzl a bezpečně si hlídal svůj, sice nevelký, ale přesto dostatečný, náskok. Za něj se propracoval skvěle jedoucí, hlavně ve druhé polovině závodu, Scheire. Třetí  místo jasně hájil a uhájil Novák. Škarnitz tak udělal další rázný krok k nominaci do Ria, když v dosavadních soubojích jara jej ještě nikdo z jeho konkurentů neporazil.

„Bylo těžké a rychlé, trať zajímavá a pro nás důležitý nominační závod. Sagan jel hodně rychle, bylo to zajímavé. Mě se podařilo ve třetím kole jít do vedení, ale druhá skupina do mě šla. Pak jsem za to vzal v šestém kole, odtrhl Nesvadbu a pomohlo mi to, že Nováka dojel Belgičan a místo mého nahánění se spíše soustředili na souboj o druhé místo. V posledním kole jsem toho měl dost a jsem rád, že to takto dopadlo,“ řekl Jan Škarnitzl.

V ženách Jana Czeczinkarová opět potvrdila, že je letošní českou jasnou dvojkou za Kateřinou Nash. Od druhého kola byla v závodu naprosto dominantní a bezpečně si dojela na domácích tratích pro další prvenství. Dnes jí byla největší soupeřkou Belgičanka Ghita Michielsová, která za ní zaostala o 38 vteřin, třetí skončila Daniela Campuzanová z Mexika. Druhou českou bikerkou v cíli byla na pátém místě Jitka Škarnitzlová.

„I když jsem zase vyhrála, tak dnes to bylo určitě těžké. Špatně jsem odstartovala, ale naštěstí je trať dost široká a kopce mi sedly, takže jsem se rychle dostala na Škarnitzlovou a Michielsová. Ve druhé polovině závodu jsme s Belgičankou v kopci odtrhly Škarnitzlovou, ale následné nástupy Belgičanky v kopcích byly brutální. Já to ve čtvrtém kole zkusila v technice a náskok pojistila v kopci. Potom jsem měla malý karambol, soupeřka se na mě dotáhla a musela jsem zase odjíždět a vyšlo to,“ říkala Jana Czeczinkarová.

Z očekávaného souboje Richarda Holce s dalšími českými jezdci rychle sešlo. Holec žijící a závodící v USA měl brzo defekt a technické problémy a nakonec závod nedokončil. Výborně jel ale David Zadák (Česká spořitelna Specialized junior), který od začátku vedl a bezpečně zvítězil, ještě přesvědčivější prvenství bylo Adély Šafářové mezi juniorkami.

teplice013

Výsledky:

Muži:

1. Škarnitzl (Sram Mitas Trek) 1:37:06, 2.  Scheire (Belg.) +27, 3. Novák (CST Superior Brentjens) +38, 4. Sagan (SR) +1:09, 5. Nesvadba (Expres CZ Merida Kolín) +1:50, 6. Ulman (Česká spořitelna Accolade) +2:19, 7. Průdek (Nutrend Specialized) +3:16, 8. Beemer (Niz.) +4:51, 9. Paprstka (Expres CZ Merida Kolín) +5:41, 10. Rajchart (Česká spořitelna Accolade) +6:12.

Ženy:

1. Czeczinkarová (Sram Mitas Trek) 1:28:23, 2.  Michielsová (Belg.) +38, 3. Campuzanová (Mex.) +1:39, 4. Heidlová (Rak.) +1:58, 5. Škarnitzlová (Česká spořitelna Accolade) +2:20, 6. Štěpánová (Kona Cycling Point) +2:52.

Junioři:

1. Zadák 1:05:36, 2. Skála (oba Česká spořitelna Specialized junior) +28, 3. Stoček (SR) +1:37, 4. Bártek (Bike 2000) +2:10, 5. Ries (Něm.) +2:30, 6. Jelínek (Sram Mitas Trek) +2:40.

Juniorky:

1. Šafářová (Nutrend Specialized) 46:19, 2. Lukešová (ČEZ Cykloteam Tábor) +2:16, 3. Döringová (Něm.) +3:21, 4. Krupová (Exprex CZ Merida Kolín) +3:34, 5. Tvarůžková (VRV Team) +3:47, 6. Olivová (Bike 2000) +4:55.

Zdroj: ČSC, foto: Michal Červený