Škarnitzl a Podgórská vítězi závodu v Kutné Hoře

Úvodní závod letošní sezony Českého poháru v cross country Strabag Cup v Kutné Hoře vyšel nejlépe Janu Škarnitzlovi z celku Sram Mitas Trek a mezi ženami Ukrajince Aleksandře Podgórské (Specialized).

Po nočním dešti byl kutnohorský okruh nejprve klouzavý a lepivý, ale vítr a sluníčko jej vysušilo, takže muži již jeli na ideální trati. Ta nejvíce seděla Škarnitzlovi, naopak spadlý řetěz znamenal až sedmé místo pro Jaroslava Kulhavého (Specialized Racing XC).

Tempo v polovičce z osmi kol udávali Tomáš Paprstka a Jan Nesvadba (oba Expres CZ Scott Team Kolín), spolu s nimi se ve vedoucí skupině drželi Škarnitzl, Kulhavý, Matouš Ulman (Česká spořitelna Accolade), Polák Marek Konwa a mexický biker Arevalo, dotáhnout se ještě stačil Jan Vastl z N1 Teamu.

V šestém kole ale razantně nastoupil Škarnitzl a skupinu natáhl, první z ní odpadl Vastl, po spadlém řetězu jej následoval Kulhavý, který jel první závod po náročném etapovém podniku Cape Epic.

Škarnitzl si rychle vypracoval dostatečný náskok a bezpečně zvítězil a vykročil tím za svojí obhajobou celkového prvenství z minulé sezony. Za ním dojel s odstupem devíti vteřin Ulman, o dalších pět vteřin pak Konwa. V závodě velmi aktivní Paprstka skončil pátý a před klubového spolujezdce Nesvadbu se ještě vtěsnal Arevalo. První z jezdců U23 byl v cíli osmý Vastl.

“Bylo to dobré, naštěstí ideální podmínky. Z mého pohledu jsem se držel ve skupině, kde výborně technicky jeli Nesvadba a Paprstka, já v tu chvíli byl na chvostu a čekal, zda někdo nezaútočí. Pak jsem to zkusil sám a rozdělilo se to. Získal jsem patnáct vteřin a to jsem věděl, že pokud nebudu chybovat, tak bych měl vyhrát. První závod je důležitý a jsem spokojen, že mi vyšel tak dobře,” řekl Jan Škarnitzl.

Trochu překvapivou vítězkou závodu žen se stala ukrajinská bikerka Aleksandra Podgórská z týmu SGR Specialized. Od začátku udávala tempo Slovenka Janka Keseg Števková, na kterou se dotáhla právě Podgórská, v úvodu s nimi jezdila ještě Jitka Škarnitzlová (Česká spořitelna Accolade), která ale začala poté ztrácet.

Podgórská jezdila chvíli se slovenskou závodnicí, ale v závěru měla více sil a poměrně jasně rozhodla o svém premiérovém vítězství na českých okruzích. Na Škarnitzlovou se dokázala dotáhnou úřadující česká šampionka Karla Štěpánová (N1 Team) a unavené soupeřce dokázala poměrně snadno ujet a s velkým náskokem si dojela pro třetí místo. Jedna z favoritek Barbora Průdková závod nedokončila a prvenství mezi bikerkami do 23 let tak připadlo Adéle Šafářové (Nutrend Specialized), která cílem projela celkově osmá.

Výsledky ze závodu naleznete zde.
Fotografie ze závodu jsou zde.

Zdroj: poharmtb.cz