Startuje Junior World Series horských kol

V italském Montichichiari se o víkendu uskuteční úvodní podnik evropské části Junior World Series horských kol. Nejvyšší světová soutěž horských kol pro juniory bude mít v Evropě celkem pět podniků, které se uskuteční v Itálii, Rakousku, Německu, Švýcarsku a Francii. Většina podniků je součástí závodů kategorie HC UCI pro Elitní kategorie mužů a žen.

K oddělené soutěži pro juniory, mimo Světový pohár dospělých, se vedení Komise MTB UCI rozhodlo v minulém roce a tento počin byl a je předmětem značných diskusí. Proti samostatné juniorské sérii hovoří především duplicitní navýšení nákladů týmů na cestování, nižší úroveň závodů než tomu je u Světového poháru, chybějící kontakt se staršími závodníky i zbytečné ochuzení programu seniorského Světového poháru, kam juniorské kategorie patřily téměř 20 let. Juniorské sérii horských kol ovšem také chybí prestiž nejvyšší soutěže a celá řada zemí a týmů ji jednoduše ignoruje. Vítězní závodníci např. neobdrželi v minulém roce za celkové vítězství vůbec žádné ocenění a také medializace závodů Junior World Series je v podstatě nulová, což se bohužel týká i praktických informací o soutěži, například průběžného pořadí, atd. Pozitivní skutečností je naopak možnost startu závodníků ze všech klubů, nikoliv pouze reprezentačních výběrů. Toto pravidlo ale poněkud naráží na kapacitu a propustnost tratí, kdy závodníci startující kolem 200 místa ve startovním poli v podstatě nemají šanci na výraznější umístění.

V minulém roce se celkovou vítězkou Junior World Series stala Barbora Průdková z týmu Nutrend Specialized Racing a Barbora bude nyní v Montichiari bojovat o cenné body do rankingu UCI v Elitní kategorii žen jako jedna z nejmladších závodnic.

V Montichiari by se měla představit celá naše juniorská špička, včetně Matěje Průdka, Adély Šafářové (oba Nutrend Specialized Racing) nebo Jany Czeczinkarové (Sram Mitas Trek), kteří se velmi dobře uvedli v úvodních závodech sezóny 2015.

 Foto: Michal Červený