V Teplicích startuje 24. ročník Českého poháru horských kol

Od mičeský-pohár-horských-kolnulého roku jsou závody Strabag Cupu, tedy Českého poháru XCO, zapsány ve vysoké kategorii UCI C1 a stejně tomu bude i v tomto roce. Nejvyšší domácí soutěž bikerů bude mít na programu celkem 6 závodů a úvodní podnik startuje na tradiční trati v Teplicích již tuto sobotu 18. dubna.

V početném startovním poli budeme moci sledovat kompletní českou bikovou špičku ve všech vypsaných kategoriích. Na start se postaví i olympijský vítěz a mistr světa Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing XC), ale také řada vynikajících závodníků a závodnic ze zahraničí. Již nyní jsou přihlášení závodníci z Belgie, Německa, Polska a dokonce z Mexika, neměla by chybět ani brazilská biková jednička Raiza Goulao Henrique.

Zajímavé boje se očekávají v početně obsazených mládežnických kategoriích, kde budou startovat také naši úspěšní junioři z úvodního podniku Junior World Series, Matěj Průdek, Adéla Šafářová (oba Nutrend Specialized Racing) a Jana Czeczinkarová (Sram Mitas Trek)

Český pohár horských kol prochází od minulého roku určitou „rekonstrukcí“. Po uvedení závodů do kategorie C1, pro zvýšení prestiže soutěže a možnosti zisku většího počtu bodů v předolympijské sezóně, pokračují pořadatelé v tomto roce dalšími novinkami. Tou nejzajímavější je patrně rozšíření závodů v Praze (16. – 17. 5.), Peci pod Sněžkou (13. – 14. 6.), Bedřichově (20. – 21. 6.) a Kutné Hoře (17. – 19. 7.) o kategorie dětí.

Seriál dostal název Český pohár MINIME a bude představovat závody nejmenších cyklistů, od kategorie odrážedel, až po žákovské kategorie. Děti budou startovat podle ročníků narození. Petr Marek, šéf horských kol v České republice, k této sympatické iniciativě dodává:

„Podle našich dosavadních zkušeností a nejnovějších trendů v cyklistice si myslíme, že je velice důležité ke sportu, a v našem případě k MTB, přivádět příznivce již od útlého věku. Všechny děti v různých kategorií tak mají nyní možnost vyzkoušet na vlastní kůži atmosféru nejvyšší soutěže a nebýt nadále jen pasivními diváky. Doufáme, že tímto krokem se řady aktivních cyklistů do budoucna rozšíří a reprezentační tým bude doplněn o další talenty. Závody se uskuteční vždy na zkrácené, upravené trati tak, aby byly zachovány především bezpečnostní podmínky. V dětských kategoriích se samozřejmě nepojede mistrovství republiky, budou vyhlášeny jen celkové výsledky poháru. A to si myslím, že je pro některé budoucí šampiony velmi motivující.“

Zajímavostí je také vstup společnosti AUTO KOUT Brandýs nad Labem mezi partnery Českého poháru horských kol, což upřesňuje Petr Marek:

 „V letošním roce jsme díky spolupráci se společností AUTO KOUT Brandýs nad Labem připravili pro české závodníky kategorie elita muži a elita ženy atraktivní cenu pro celkové vítěze. Celkový vítěz těchto kategorií dostane zapůjčeno SUV vozidlo zn. Hyundai na půl roku. Věříme, že tato cena bude závodníky motivovat k účasti na všech závodech STRABAG MTB Cupu 2015.“

Další novinkou je nová pořadatelská lokalita v seriálu závodů Českého poháru, po které fanoušci dlouho volali – Brno, které bude pořadatelem předposledního závodu v seriálu a to 11. července.

Seriál Českého poháru horských kol 2015 bude zakončen Mistrovstvím České republiky MTB v Kutné Hoře. Všechny závody Strabag Cupu 2015 jsou zároveň nominačními závody na Olympiádu 2016. Již letos se totiž vyjíždějí body, které budou určovat počet míst, které na Olympiádě v Riu Česká republika získá.

„Jsme velice rádi, že se nám dlouhodobě daří zajistit kvalitní závody kategorie C1 v ověřených destinacích a i přesto, že se do seriálu může přihlásit jakýkoliv závodník s licencí UCI, jsou to ideální podmínky především pro naše české závodníky,“ doplňuje na závěr Petr Marek.

Zdroj: Viktor Zapletal