EH Baku 2015: Cink pátý, Huříková desátá a Průdková třináctá

prudkovaNaprostým triumfem švýcarských bikerů skončily oba závody na prvních Evropských hrách v ázerbájdžánském Baku. Ze šesti možných medailí jich vybojovali pět. Český reprezentant Ondřej Cink obsadil páté místo, když se dlouho držel ve vedoucí skupince, ale dvě kola před cílem měl pád. Tereza Huříková skončila v závodě žen desátá, Barbora Průdková dojela třináctá.
Za trojnásobným mistrem světa Nino Schurterem vybojoval s odstupem 13 sekund stříbro Lukas Flückiger, bronz bral Fabian Giger, za kterým Cink zaostal o dvě minuty.

„Bezprostředně po dojetí mě výsledek trochu mrzí, protože ještě čtyři kola před cílem jsme jeli všichni pohromadě. Ital Kerschbaumer přede mnou ale uklouznul v zatáčce a já šel přes něj, přes řídítka a první trojka nám ujela. Blbě jsme tak vypadli z boje o medaili,“ řekl Cink v cíli.

Zlato získala v závodě žen naprosto jasně Jolanda Neffová. Před svojí krajankou Kathrin Stirnemannovou vyhrála o 2:03, jedinou medaili urvala Švýcarsku v cross country Maja Wloszczowská z Polska, která byla o dalších pět vteřin zpět. I kvůli kolizi se soupeřkou krátce po startu byla po prvním kole Huříková až devatenáctá, poté se však posouvala výše. Po čtvrtém z šesti kol byla osmá, v závěru klesla na desátou pozici.

„Vedro bylo strašné, ale naštěstí foukal vítr. Bylo to díky tomu těžší, ale já vedro snáším hodně špatně. Desátého místa na Evropských hrách si proto hodně vážím, v tomhle stavu jsem to nečekala,“ řekla vyčerpaná Huříková novinářům v cíli.

Maximálně spokojená byla i Průdková.

„Třinácté místo je super. S trenérem (Viktorem Zapletalem) jsme si říkali, že kdybych byla do patnáctky, byla by to bomba,“ řekla devatenáctiletá bikerka, která ještě v loňském roce jezdila v juniorské kategorii.

Brněnská rodačka se nakonec vyrovnala i s tím, že se jí nevydařil úvod.

„Přepálila jsem zaváděcí kolo a pak jsem se dvě kola trápila. Pak se to ve mně zlomilo. Řekla jsem si, že přece nebudu jezdit poslední,“ uvedla Průdková, která byla po druhém kole sedmnáctá.

Huříkové zatím sezona moc dobře nevycházela, i proto brala výsledek z Ázerbájdžánu jako pozitivum.

„Přiznávám, že jsem letošní sezonu nezahájila vůbec dobře, byla jsem z ní hodně smutná. Až maraton mi trošku vytvořil úsměv na tváři. Pořád jsem neočekávala příliš, zvlášť ve vedru a při únavě,“ řekla Huříková, která o dvě místa přišla vinou pádu v předposledním kole.

„Spadla jsem v tom nejprudším sjezdu a trošku jsem si zkřivila řídítka. Takže jsem je nedržela rovně, musela jsem být pozorná, abych nespadla znova,“ dodala Huříková.

Výsledky:

Muži:

1. Schurter 1:41:04, 2. L. Flückiger +13, 3. Giger (všichni Švýc.) +33, 4. Kerschbaumer (It.) +1:46,5. Cink (ČR) +2:32, 6. Mantecon (Šp.) +2:55.

Ženy:

1. Neffová 1:31:05, 2. Stirnemannová (obě Švýc.) +2:03, 3. Wloszczowská (Pol.) +2:08, 4. Lechnerová (It.) +4:03, 5. Indergandová (Švýc.) +4:11, 6. Klemenčicová (Slovin.) +4:24, …10. Huříková 6:26, 13. Průdková (obě ČR) +8:51.

Zdroj: ČSC