Vastl na evropském šampionátu MTB čtvrtý, Kulhavý nedojel

IMG_2689-HDTV-(1080)-99HDTV-(1080)raha-repy-2015-mtb-cesky-poharBez individuální medaile skončilo v italském Alpagu pro českou výpravu mistrovství Evropy v cross country. Nejblíže jí byl Jan Vastl v kategorii U23, který skončil čtvrtý. Nejlepší český jezdec a vedoucí muž současného pořadí Světového poháru Jaroslav Kulhavý bohužel závod nedokončil. Evropským šampionem se již počtvrté stal Francouz Julien Absalon, mezi ženami byla nejlepší Jolanda Neffová ze Švýcarska. Obhájce bronzu z loňského roku Jan Škarnitzl skončil až na 26. místě.

Na náročné trati v Dolomitech čeští muži nenavázali na své dosavadní výsledky ze současné sezony. Kulhavý absolvoval pouze jedno kolo a pro bolesti břicha ze závodu odstoupil. Do cíle nedojel ani Jan Nesvadba, kterému po kolizi s jedním ze soupeřů neustále brzdilo kolo a závadu se nepodařilo odstranit ani mechanikům.

V prvním kole se na čele vytvořila trojice Absalon, Manuel Fumic (Něm.) a Fabian Giger (Švýc), ale od druhého kola se osamostatnil sám vepředu jezdící Absalon a bezpečně si dojel pro titul. Na stříbrný stupeň se propracoval Švýcar Lukas Flückiger a bronz uhájil Fumic.

Jan Škarnitl před rokem zajel ve St. Wendelu zatím svůj životní závod, ale dnes na nejlepší evropské závodníky nestačil a skončil až v polovině třetí desítky.

„Jelo se mi blbě. Od startu až do cíle jsem se trápil,“ byl jeho stručný komentář.

Na evropský trůn mezi ženami usedla Jolanda Neffová ze Švýcarska, která před rokem obsadila stříbrný stupeň. Dnes ale závodu jasně kralovala, prakticky celý jej odjela osamoceně na čele a cílem projela s bezpečným náskokem 46 vteřin před Italkou Evou Lechnerovou. Třetí skončila o dalších dvacet vteřin zpět Slovinka Blaža Klemenčičová.

České ženy neuspěly. Naděje Terezy Huříkové skončily hned několik metrů po startu, kdy přetrhla řetěz a Jitka Škarnitzlová byla po zaváděcím kole na 25. místě a prakticky celý závod absolvovala v polovině třetí desítky.

Velmi dobrý závod zajel mezi jezdci U23 Jan Vastl a skončil těsně pod stupni vítězů. Od bronzu dělilo devatenáctiletého jezdce na čtvrtém místě téměř půl minuty. Novým šampionem se stal Španěl Pablo Rodríguez.

Veliký český talent, který od loňska jezdí v italské stáji Bianchi i.idro Drain, tak zopakoval svůj výsledek mezi jezdci této kategorie z loňského světového šampionátu v norském Hafjellu. Před rokem byl pátý na evropském šampionátu v německém St. Wendelu. Na úvod letošního mistrovství výrazně přispěl k zisku bronzové medaile české štafety.

Na medaili útočil i dnes, od začátku závodu se držel na třetím místě, ale rozestupy byly minimální. V závěrečném výjezdu jej ale předjel Belgičan Jens Shuermans, který nakonec skončil třetí za Britem Grantem Fergusonem. Druhý český jezdec na startu Martin Stošek měl zažívací problémy, od začátku se mu jelo špatně a ze závodu odstoupil.

„Medaili jsem chtěl, měl jsem na ní, ale neměl jsem dnes zrovna nejlepší nohy, protože i tento týden jsem tady trénoval a ladil to spíš na příští týden na svěťáky,“ řekl v cíli Jan Vastl.

„V prvním kole jsem si říkal, že bych se mohl se Španělem držet, ale on jel neskutečný tempo, tak jsem si musel ve druhém kole od něj vystoupit, protože v tom jeho tempu bych nedojel vůbec,“ pokračoval Vastl.

„V kopcích, které byly strašně prudké, jsem ztrácel. Mrzí mě, že mi ujel Jens, ale musím být spokojený, čtvrté místo na Evropě je skvělé.“

Výsledky:
Muži – elite:

1. Absalon (Fr.) 1:33:31, 2. L. Flückiger (Švýc.) +34, 3. Fumic (Něm.) +50, 4. Giger (Švýc.) +1:19, 5. Sarrou (Fr.) +1:41, 6. Näf (Švýc.) +2:05, …26. Škarnitzl +6:13, 54. Paprstka +13:29, Kulhavý, Nesvadba (všichni ČR) oba nedokončili.

Muži U23:

1. Rodriguez (Šp.) 1:27:18, 2. Ferguson (Brit.) +20, 3. Shuermans (Belg.) +52, 4. Vastl (ČR) +1:21, 5. Bats (Fr.) +2:04, 6. Bertolini (It.) +2:14, …Stošek (ČR) nedokončil.

Ženy:

1. Neffová (Švýc.) 1:18:11, 2. Lechnerová (It.) +46, 3. Klemenčičová +1:03, 4. Žakeljová (obě Slovin.) +2:16, 5. Belomojná (Ukr.) +2:24, 6. Dahleová (Nor.) +2:50, …25. Škarnitzlová +10:13, Huříková (obě ČR) nedokončila.