Víte, čím naši bikeři v Baku?

evropské hry baku 2015Jistě pro vás bude zajímavé vědět, jak je organizován život ve vesnici sportovců během Evropských her v Baku.

Samostatnou a složitou kapitolou je doprava. Sportovce na sportoviště a do tréninkových center převáží autobusy, které odjíždějí z autobusového nádraží přímo ve vesnici podle stanoveného jízdního řádu. Všechny národní týmy pak mají k dispozici přidělené osobní vozy. Velkou limuzínu a „cyklistické“ auto vybavené speciální zahrádkou pro kola, které využívá většinou pouze cyklistický tým. Vozidla, osobní i autobusy, jsou zcela nové a polepené v designu Evropských her.

Uvnitř vesnice se můžete samozřejmě pohybovat především pěšky. Vzhledem k rozlehlosti jsou ale velmi populární přibližovadla. Jedná se o robusní městské biky s nákupním košíkem na řídítkách v černé a růžové barvě.

Způsob půjčování kol je zcela prostý. Najdete si nějaké kolo, stojící většinou ve stojanech umístěných na každém rohu. Odjedete, kam potřebujete, zaparkujete kolo zpět do libovolného stojanu a o víc se nestaráte. Kola si tak žijí svým vlastním životem, jsou rozprostřená rovnoměrně po celé vesnici, nikde se nehromadí a také nikde nechybí.

Nutno dodat, že možnost užití jízdních kol ve vesnici je sympatickým novým transportním prvkem. Ani v Pekingu či Londýně během olympijských či paralympijských her nebo v minulém roce během olympijských her mládeže v Nanjing nebylo dovoleno jezdit po vesnici na kolech.

Další možností transportu je místním vláčkem, který popojíždí tam a zpět po vesnici. Stejnou funkci plní také početná flotila elektrických golfových vozíků. K převozu materiálu a těžších věcí slouží terénní čtyřkolky s úložným prostorem.

20150611_151655

20150610_184824

20150610_184802
Zdroj a foto: Viktor Zapletal