Česká štafeta se na MS obhajobě bronzu nepřiblížila

štafeta_S_MTB_2015Druhým dnem pokračovalo dnes v Andoře mistrovství světa bikerů, na programu byl závod štafet a našim barvám moc radosti nepřinesl. Češi, kteří obhajovali bronz z loňského roku, dojeli až na devatenáctém místě.

Titul obhájila silná francouzská čtveřice a splnila tím roli největšího favorita. Francouzi vedli od druhého úseku až do cíle a obhájili loňský triumf z Hafjellu. A to si těsně před startem Pauline Ferrandová-Prévotová rozsekla po pádu bradu, přesto závod absolvovala skvěle, stejně jako její kolegové Viktor Koretzky, Jordan Sarrou a junior Antoine Phillip.

Pro stříbro si dojeli trochu nečekaně, ale zaslouženě Dánové, kteří vybojovali první medaili v historii. Hodně se o to zasloužil skvělým výkonem junior Simon Andreassen a tradiční opora Annika Langvadová, kteří ve svých kategoriích zcela jasně dominovali. Bronz vybojovali medailisté Italové, jen těsně před Švýcary. Ti i přes silné složení na medaili nedosáhli, překvapivě nejvíce ztratila Jolanda Neffová, která jela na druhém úseku mezi muži a necítila se vůbec dobře a za Langvadovou zaostala o 40 vteřin.

Naše kvarteto nenastoupilo v nejsilnějším složení. 19. příčka v konkurenci 23 zemí je nejhorší příčka od roku 2000, kdy se jely štafety poprvé.

„Nevím, co bylo blbě. Od startu jsem chtěl být vepředu, najížděl jsem asi pátý do lesa, ale totálně jsem se zatavil. Zastavily se mi nohy, byl jsem totálně tuhej. Strašně se mi motala hlava,“ řekl pro web mtbs.cz Martin Stošek, který českou štafetu nerozjel příliš dobře.

Matěje Průdka poslal na druhý úsek na předposledním 22. místě. Průdek vyrazil jako raketa, ale kupředu se moc neposunul.

„Povedlo se mi sjet dva nebo tři lidi. Strašně těžké, ze začátku jsem se snažil jet hodně rychle, trošku jsem to možná přepálil a v závěru mi došly síly,“ řekl Průdek.

Na třetím úseku bojovala jeho sestra Barbora.

„Nejela jsem to úplně na maximum, když jsem viděla, jak na tom jsme,“ přiznala Barbora Průdková a finišman Jan Škarnitzl zachránil alespoň první dvacítku.

„Ono už je to pak jedno, jestli jedete dvacátý nebo předposlední. Chtěl jsem něco stáhnout a zkusit si, jaký to je jet kolo naplno. A je to tady dost strašný. Bude to chtít jet v závodě trochu z rozmyslem,“ okomentoval svou část závodu Honza Škarnitzl.

Výsledky:

1. Francie (Koretzky, Sarrou, Ferrandová-Prévotová, Phillip) 52:45, 2. Dánsko (Andreassen, Rasmussen, Langvadová, Carstensen/ +24, 3. Itálie (Fontana, Bonneto, Lechnerová, Bertolini) +1:01, 4. Švýcarsko (Vogel, Neffová, Colombo, Forster) +1:17, 5. Německo (Zwiehoff, Hofmann, Spitzová, Fumic) +1:25, …19. ČR (Stošek, Průdek, Průdková, Škarnitzl) +5:39.

Zdroj: ČSC, Foto: Viktor Zapletal